Zdroje pro 2D a 3D tvůrce

4 years ago by in Jak prorazit do VFX průmyslu Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Internet je plný skvělých míst, kde získat 3d modely, textury a další elementy pro vaše projekty. Ve skutečnosti jich je tolik, až z toho jde hlava kolem. Během své cesty světem VFX, 3D a 2D tvorby jsem v záložkách svého internetového prohlížeče nastřádal pěknou řádku takových odkazů. Každý nabízí trochu jiný sortiment assetů, za některé se platí, jiné jsou free, některé fungují jako obchod, jiné jsou na subscription bázi. Všechny do jednoho mi však pomohly s mými projekty – a třeba pomohou i vám.

Mějte prosím na paměti, že se jedná o můj osobní seznam. Pokud využíváte jiné zdroje, které nejsou uvedeny, ale stojí zato, rozhodně je neváhejte nasdílet...


3D Modely

Cubebrush – Můj oblíbený portál, kde se dají v příslušných sekcích nalézt nejenom 3D modely všeho druhu, brushe, textury, Substance materiály, ale i kvalitní psané a video tutoriály. Navíc zde je každý týden akce Weekly Freebies, kde různí tvůrci poskytují vybrané assety a návody za nulovou cenu. Ostatní kupujete jako v běžném internetovém obchodě.

Blendswap – Blendswap nabízí široký výběr free modelů a shaderů. Ty jsou sice určené pro Blender, ale jelikož je Blender zadarmo, může si ho kdokoliv stáhnout, otevřít v něm stažený asset a převést si ho do FBX nebo OBJ a následně vložit do libovolného softwaru. Samozřejmostí je zmínit u své práce autora modelu. Kvalita na Blendswap bývá nižší, rychle sáhnout po již hotovém modelu něčeho, co nestíháte modelovat (šroubovák, stůl, pohovka, vozidlo atd.) však nejednou přijde vhod, i kdyby mělo jít jen o basemesh.

Kitbash3D – Naprosto luxusní (a stále rostoucí) databanka architektonických modelů různých slohů a stylů. Od scifi přes fantasy až po realistickou gotiku, art deco či budovy viktoriánského stylu. Platí se za balíček – a vážně to stojí zato.

Megascans – Bezkonkurenční databanka 3D skenů přírody. Jednotlivé assety můžete vkládat nejen do běžných 3D programů ale jsou připraveny na použití i do realtime herních enginů. A to, co s nimi různí tvůrci provádějí, je skutečně ohromující. Subscription se zkrátka vyplatí.


Textury

Poliigon – Web náležící k mému oblíbenému výukovému Blender portálu CGGuru.com. Naleznete zde neustále rostoucí databanku skenovaných a PBR (Physically Based Rendering) textur, suprově roztříděných a rozdělených podle jednotlivých texture map. Osobně si navíc vystačím s účtem Hobbyist, který stojí něco málo přes stovku měsíčně. Velká spokojenost.

Textures.com – Původem portál CGTextures.com, který změnil název na Textures.com a začal nabízet nejenom CG textury, ale i obrázky, reference a Substance materiály. Subscription na rok stojí okolo 4 tisíc, což se rozhodně vyplatí. Pokud nechcete platit pravidelně, můžete nakoupit určitý počet kreditů dle potřeby.

TextureNinja – kompletně free knihovna plná obrázků, z nichž můžete tvořit textury

CC0 Textures – jak již název napovídá, všechny zdejší free PBR textury jsou licencované pod Creative Commons 0 licencí, tedy si s nimi můžete dělat, co chcete

HDRI Haven – Velká databanka free HDRI prostředí. Chcete-li autora podpořit, zavítejte na jeho Patreon, jinak je vše zadarmo.


Fotografie

Pixabay – Velká databáze plná free obrázků, které můžete využít pro své osobní i komerční projekty.

FreeImages.com – Alternativa k Pixabay, obyčejně pokud něco nenajdu na prvním webu, najdu to zde.

FreeTextures 3DTotal – Úhledně rozdělená databanka fotek a textur zdarma. Kvalita nebývá závratná, pro concept art a photobash však naprosto stačí.

Photobash – Obrovská databanka vizuálních referencí na různá témata, od horských vrcholků, přes hrady a zámky až po rytířská klání či moderní zbraně. Každý balíček stojí pár dolarů, víc než skromný obnos, za to, co dostanete.

MattePaint.com – Subscription based databáze HDR fotek ve velkém rozlišení, které můžete využít pro své mattepaintingové projekty. Zatím sice galerie není tak rozsáhlá, jak bych si přál, za 2000,- na rok (v nejlevnější verzi) však není co řešit.


Alphy a Brushe

Jonas De Ro Brushes – Set Photoshop brushů, na které nedám dopustit.

Greg Rutkowski Brushes – Malířské brushe do Photoshopu, které skvěle doplňují ty od Jonase de Ro.

David Edwards Brushes – Technické a scifi brushe všeho druhu. Krom jiného.

Jonas Ronnegard – Další Jonas, další skvělá galerie brushů a především alfa stencil, které často využívám při 3D paintingu. Navíc Ronngardův Gumroad nabízí spoustu dalších úžasných produktů za pár dolarů, se kterým však (při zapojení ZBrushe či Substance nástrojů) můžete vytvořit úžasné věci.


 Reference

Character Design Reference – Naprosto skvělá databanka referencí pro tvorbu charakterů. Anatomie, proporce, postupy, pózy, vše skvěle roztříděno. Nutnost pro každého tvůrce lidských postav, ať už 2D nebo 3D.

Pinterest.com – Na všechno ostatní je tu sociální síť Pinterest. Zadejte pojem a rázem se topíte v záplavě referencí.

3D.sk – Slovenská stránka, která funguje už pěknou řádku let – a pořád je výborným zdrojem referencí (nejenom) pro tvorbu 3D postav.


Ikony

Občas se stane, že pro jednotlivé koncepty či grafické návrhy potřebuji získat nějakou tu 2D ikonku. V takových chvílích nedám dopustit na Flaticon.com, kde je většina obsahu free, a Iconfinder, který občas vyplivne lepší výsledky, za které se ale i platí.


Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.