VFX Oscary ročník 2017 – předpověď

1 year ago by in VFX články Tagged: , , , , , , , , , , ,

Rok se s rokem sešel a už se zase rozjíždí onen celosvětově proslulý závod o zlatého plešouna jménem Oscar. I tentokrát se na filmovém poli urodilo obrovské množství kvalitních VFX , na kterých pracovala kvanta zkušených a nesmírně talentovaných tvůrců. Prohlédněte si nyní záběry z dvacítky filmů, které byly nominovány pro ročník 2017 a pak si tipněte – který z uchazečů se ve výsledku prestižního titulu chopí?

Zasvěceně hlasovat o tom, kdo vyhraje, na to je samozřejmě zatím brzo – některé filmy z této dvacítky se ještě ani nedostaly do kin. Už teď ale můžete tipovat, odhadovat, komentovat… a přesně pro to je určena dnešní anketa.

Nejdříve si ovšem připomeňme všechny soutěžící:

oscars2017vfx

(Anketa se nachází na spodu článku)


Alice in Wonderland: Through the Looking Glass (Alenka v říši divů: Za zrcadlem)

Arrival

Článek na VFXcz

The BFG (Obr Dobr)

Batman v Superman: Dawn of Justice (Úsvit spravedlnosti)

Článek na VFXcz.

Captain America: Civil War (Občanská válka)

Deadpool

Článek na VFXcz.

Deepwater Horizon (Moře v plamenech)

Doctor Strange

Článek na VFXcz.

Fantastic Beasts and Where to Find Them (Fantastická zvířata a kde je najít)

Independence Day: Resurgence (Den nezávislosti: Nový útok)

Článek na VFXcz.

The Jungle Book (Kniha džunglí)

Článek na VFXcz.

Kubo and the Two Strings (Kubo a kouzelný meč)

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children

Passengers (Pasažéři)

Rogue One: A Star Wars Story

Star Trek Beyond (Star Trek: Do neznáma)

Článek na VFXcz.

Suicide Squad (Sebevražedný oddíl)

Sully (Sully: Zázrak na řece Hudson)

Warcraft (První střet)

Článek na VFXcz.

X-Men: Apocalypse (Apokalypsa)


[poll id=”1″]


Moje předpověď

Přiznám se, že po minulém ročníku VFX oscarové soutěže už k tipování v téhle kategorii přistupuji dost opatrně. Byl jsem si tenkrát téměř stoprocentně jistý, že volba padne buď na Marťana nebo na Mad Maxe, možná ještě na Star Wars Episode VII. Ani ve snu mě nenapadlo, že by sošku mohl získat film Ex Machina – který si ho určitě zasloužil, ale rozhodně jsem nečekal, že by si Akademie vybrala zrovna tento komorní snímek. Tento rok tedy pro mě nejsou žádné jistoty.

V průběhu 2016 dle mého názoru nepřišla žádná velká triková revoluce. Přesto se však událo několik dost zásadních VFX evolucí. Mezi nimi mi na předních příčkách stojí dozajista Kniha džunglí, v závěsu pak trikově dosti nevyrovnaný Warcraft, který však bodoval s vyobrazením orků.  Všechny ostatních filmy zapojily buď velmi povedené neviditelné triky (Sully, Deepwater Horizon a hlavně skvělý Arrival) či fantasmagorické vizuální orgie (Alice, Doctor Strange, Miss Peregrine atd). Ve zbytku případů pak tu byly triky od Marvelu a DC, které mě neurazily ani nepotěšily.

Kvalitní práce to byla snad ve všech případech, ale mám-li mluvit otevřeně, tak nic, z čeho bych si opravdu sednul na zadek. Výjimkou je snímek Kubo and the Two Strings, který je vizuálně dechberoucí, ale to především díky neuvěřitelné stop-motion ruční animaci a ne tak úplně kvůli svým VFX

Mám-li tedy hádat, řekl bych že do finální pětice filmů postoupí: Warcraft, The Jungle Book, Arrival, Rogue One (ještě jsem neviděl, ale soudě dle trailerů to bude nářez) a poté buď Fantastic Beasts nebo Doctor Strange případně Passengers (které jsem ještě neviděl). A pokud Oscara za tento rok získá The Jungle Book, myslím, že to bude jenom zaslouženě.

Jak jsem ale říkal… po minulém ročníku už si nejsem jistý ničím… 🙂 Co myslíte vy?

Podobné články

Freelance filmař, trikař a grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.