VFX, CG a Art podcasty, které byste měli poslouchat

3 years ago by in Inspirace, VFX články Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Intro z 18.1. 2015: Pokud neposloucháte podcasty, o hodně přicházíte. V dnešní době chytrých telefonů si je můžete kdykoliv píchnout do uší a využít tak třeba i chvíle, kdy nemůžete být jiným způsobem produktivní (cestování hromadnou dopravou, posezení na záchodě, čekání ve frontách atd). Sám za sebe mohu říct, že od chvíle, co jsem je objevil, byl můj život obohacen o spoustu informací, které mi nesmírně pomohly ve všech směrech. Chcete-li se tedy dozvědět více o VFX, grafické designu, ilustraci, freelance kariéře či prostě o tom, jak se stát mnohem výkonnějším a celkově lepším člověkem, tenhle seznam má něco pro vás…

Jsem si vědom, že většina uvedených podcastů je v angličtině. Aniž bych však chtěl někoho diskriminovat, můj názor zůstává pořád stejný – pokud chcete jít do tohohle průmyslu a neumíte anglicky, máte velmi malou šanci uspět. Můžete proto poslech těchto stanic brát i jako dobrou školu v dorozumívání se cizím jazykem… 🙂

Update 25.3.2018: Jelikož se mnohé změnilo, některé podcasty přestaly vycházet, případně se objevily nové, které stojí za pozornost, rozhodl jsem se tento seznam po třech letech updatovat!

Tip: Abyste měli všechny své podcasty pohromadě, setříděné a mohli sledovat, jak vycházejí nejnovější epizody, vřele doporučuji webový nástroj Pocket Casts. Stačí se registrovat a pak do vyhledávání zadat názvy, které vidíte v mém seznamu.


The Allan McKay Podcast

Když se přenesete přes otřesnou znělku, dostanete pravděpodobně nejkvalitnější a nejpravidelněji vycházející podcast o vizuálních efektech. Allan McKay je nesmírně podnikavý člověk. Někdy se až nechce věřit, co všechno zvládá. V jednu chvíli dělá freelance supervizi trikových klipů, v další si skočí do ILM či Blur Studio, aby tam pomohl se simulacemi pro jejich filmy, jinde zase vede CG projekty z pozice Technical Directora, pravidelně píše do CG magazínů, přednáší na Siggraphu a kromě toho zpovídá hosty ve svém podcastu. Zdá se, že všude byl a všechny zná… právě proto je přesně tím člověkem, který dokáže zkušeně a informovaně zpovídat své hosty. Každý, kdo má zájem o VFX, by měl tuhle stanici poslouchat.

Fx Guide: The VFX Show

logo-thevfxshow@2x

Pořád platí, že VFX Show je jeden z pravděpodobně nejcennějších zdrojů informací o VFX na poli podcastů. Zastřešující web FX Guide kromě toho pravidelně přináší nejnovější zprávy z trikového světa, články, interview, informace o technologických novinkách a úvahy. Tvůrce podcastu Mike Seymour si pravidelně do svého pořadu zve zkušené autory efektů z předních světových firem a diskutuje s nimi velmi zajímavou, přátelskou ale především i zasvěcenou formou o kvalitách a záporech nejnovějších VFX filmů. Zkrátka, pokud vás tenhle průmysl zajímá, poslouchat povídání skutečných profesionálů si rozhodně nesmíte nechat ujít. K dispozici máte už více než 230 epizod, bohužel, poslední dobou už nevychází tak často jako dříve.

 

FX Guide: FX Podcast

logo-fxpodcasts@2x

FX Podcast najdete na té samé stránce, nejedná se však o The VFX Show. V tomhle podcastu totiž tvůrci z FX Guide dávají prostor VFX supervizorům, režisérům, ředitelům studií a dalším důležitým perzónam trikového světa a nechávají je mluvit o jejich práci na aktuálních trhácích. V jednom z posledních dílů tak třeba VFX supervizor Paul Franklin mluví o své práci na Interstellaru, můžete si i poslechnout režiséra Garetha Edwardse a jeho příběh o tom, jak se dostal k tvorbě nové Godzilly a mnoho dalších. Tenhle podcast není takovým nezávazným pokecem přátel jako The VFX Show a musíte trikům rozumět, abyste často vůbec věděli, o čem se mluví, pro zasvěcené to ale rozhodně stojí za to! Bohužel, stejně jako The VFX Show, nevychází už tak často jako dříve.

 

The Collective Podcast

avatars-000045095458-0cbf2t-crop

Zatímco předchozí dva podcasty se zaměřují spíše na práci velkých studií, zkušenosti početných týmů lidí a procesy za vznikem trikových filmů, The Collective Podcast míří spíše na individuální tvůrce. Jeho autor, zkušený režisér a designer Ash Thorp si klade za cíl seznamovat posluchače s životem, kariérou a zkušenostmi významných designerů, ilustrátorů, spisovatelů, VFX tvůrců a programátorů. Právě proto se mi tenhle podcast tolik líbí – mnohdy se totiž od témat kariéry a zakázek přesouvá až do filozofické roviny a hosté se často rozpovídají o tom, jak by měl žít a tvořit moderní umělec, aniž by finančně strádal. Velmi přínosný zdroj inspirace, zvláště pro ty, kteří míří spíše za freelance kariérou!

 

Art Café

Velmi podobně jako Collective Podcast, i Art Café se zaměřuje na jednotlivé tvůrce z různých oblastí VFX tvorby, od režisérů, po CG a Concept Art umělce. Jeho tvůrcem je Maciej Kuciara, kterého jistě znáte podle jeho úžasných maleb a designů. Společně s Ash Thorpem (The Collective Podcast) tvořili mimo jiné třeba množství konceptů pro filmy jako Blade Runner 2049 či Ghost in the Shell (o kterých jsem psal v ebooku Trikové filmy roku 2017). Jedná se tedy o zkušeného tvůrce, jenž má navíc nesmírný zájem o to, jak ostatní umělci okolo něj přistupují ke své tvorbě, práci, kariéře a životu. Jeho rozhovory tedy stojí zato! Bohužel, zdá se, že přísun Art Café podcastů se poslední dobou poněkudpozastavil… I tak ale máte k dispozici víc než 70 kvalitních dílů.

 

CG Garage

Narozdíl od ostatních podcastů, tahle show má jednu z nejlepších (tématických) znělek, jakou jsem kdy slyšel 🙂 Ano, jedná se sice o podcast organizovaný tvůrci ze společnosti Chaos Group, která vytváří renderer V-Ray, rozhodně však nejde o nějaký laciný trik, jak si zvýšit prodeje. Naopak. Diskuze na téhle stanici mají obrovský záběr. Někdy se dočkáte rozhovorů s trikovými pracovníky a supervizory z firem jako Digital Domain, ILM, MPC a dalších. Jindy si jeho tvůrci sednou a do podrobna rozeberou nějaký význačný VFX film. Občas se dočkáte příspěvků o budoucnosti a vývoji V-Ray, ty jsou však citlivě proloženy s ostatními zajímavými tématy. A hlavní je, že je to celé skutečná zábava, protože trikař Chris Nichols, který show pořádá, rozhodně ví, jak prezentovat a diskutovat. Takže máte-li zájem o triky a CG, poslouchejte CG Garage!

 

Digital Artcast

Relativně nový podcast, který vzniká pod taktovkou tvůrců Gordona Neilla a Colina Searla, kteří zhruba jednou měsíčně zpovídají nejrůznější význačná jména z VFX, CG či Concept Art průmyslu. Myslím, že do budoucna se kvalita bude jenom zvedat, už navíc stanice nabízí rozhovory s takovými osobnostmi jako Scott Robertson, Darek Zabrocki či Marek Madej. Navíc jsou zde i diskuze na obecnější témata, např. organizace projektů, disciplína, networking atd.

 

Blender Guru

Jak již název napovídá, tento podcast se soustředí především na tvorbu v Blenderu a jeho autor Andrew Price v něm zpovídá uživatele tohoto open-source softwaru. Množství podcastů navíc zahajuje a končí zajímavými one-man-show vyprávěními, která jsou většinou dost zábavná. Aktivita podcastu v poslední době bohužel odumřela, na této adrese nicméně naleznete nové videorozhovory s tvůrci jako Andrew Kramer, Ton Roosendaal (tvůrce Blenderu) a další…

 

Blender Institute Podcast

I v tomto případě jde o podcast zaměřený na Blender, tento jde navíc přímo od zdroje – od lidí sedících v Blender Institute, vyvíjejích Blender a tvořících své krátké open-source filmy pomocí jeho nástrojů. Pokud jste (stejně jako já) propadli kouzlu tohoto softwaru a zajímají vás projekty jako Sintel, Agent 327 či Tears of Steel, můžete si zde poslechnout jejich tvůrce, kteří rozprávějí na mnoho témat, od budoucnosti Blenderu po kreativní a profesní tipy.

LevelUp!

Tento Concept Art a Matte Paint podcast je spíše takový přátelský rozhovor mezi tvůrci, kteří v jeho průběhu zároveň tvoří své malby. Jeho autoři jsou Wojtek Fus, Jonas de Ro a Darek Zabrocki. Je to jako byste vstoupili do studia, kde právě probíhá kreativní seance, ocitli se uprostřed art kolektivu, mohli poslouchat jejich vtipy, učit se od nich, nakukovat jim přes ramena a učit se jejich postupy. Navíc účastníci během streamingu odpovídají na otázky diváků. Skvělé nejenom pro Concept Art!

 

Chiu Stream

Digitální malíř a konceptář Bobby Chiu je tvůrce s nezaměnitelným stylem – a kromě toho už nějakou dobu vede svůj Concept Art podcast Chiu Stream. Další skvělá stanice, kterou se vyplatí poslouchat, pokud máte zájem o digitální malbu, freelancing a jak co nejefektivněji tvořit. Bobby dává spoustu praktických tipů a rad, mimo to zpovídá různé hosty, ale mluví i o méně běžných tématech, jako jak se připravit na interview, jak se správně učit, self-marketing atd.

Chris Oatley’s Artcast

ArtCast_AlbumArt_DPMChris Oatley je tvůrce, který po dlouhá léta fungoval jako character designer ve studiu Disney jen proto, aby později odešel a začal na vlastní pěst vyučovat zájemce to, co mu jde nejlíp – jak tvořit, kreativně myslet, vytvářet příběhy, pracovat a žít. A ta vášeň je cítit z každé epizody jeho Artcastu. Nejenže Chris dává nesmírně užitečné a praktické rady, rovněž dokáže člověka skvěle motivovat a nasměrovat na freelance dráhu.

 

 

Greyscale Gorilla Podcastmza_4079341050155337896.600x600-75

Nesmíme zapomenout ani na ty, kteří se chtějí profilovat spíše jako motion a graphic designeři. Pro ně zde totiž je Greyscale Gorilla Podcast, který velice zábavnou a odlehčenou formou komentuje dění na daném poli, zároveň přináší cenné informace a učí především o softwaru Adobe After Effects a Cinema 4D. Říkal jsem to už mnohokrát – Nick Campbell se poslouchá stejně dobře jako Andrew Kramer z VideoCopilot. Nick navíc často prostě sedne na internetovou chatroom a odpovídá živě na otázky diváků. Není nic jednoduššího než se příště takového livestreamu zúčastnit.

 


Tento článek byl doplněn i díky doporučením členů VFXcz komunity, kam se můžete rovněž přihlásit.

Máte-li své tipy na skvělé podcasty, rozhodně neváhejte napsat do diskuze!

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.