Vaše cesta do 2015

7 years ago by in Inspirace Tagged: , , , , , , , , ,

A už je to tu zas. Vánoce, svátky, Nový rok a pak už jen na kalendáři naskočí nová číslovka a bude načase opřít se do toho všeho zase od začátku a s novou vervou. Mnozí si dají předsevzetí, většina žádné z nich nesplní. Mnozí začnou něco nového, něco, co vždycky chtěli dělat a o čem snili – a už v únoru se na to vyprdnou. Zkrátka tu je přelom roku a vše, co s tím souvisí, včetně neumírající naděje, že tenhle bude (ještě) lepší než ten předchozí, a víry, že právě v tomhle roce stihneme a splníme vše, co jsme zatím odkládali nebo ignorovali.

Já ovšem pro vás mám nyní jen jedinou žádost: Najděte si jednu cestu, po níž se chcete v roce 2015 vydat. Jeden konkrétní směr. Jeden konkrétní cíl. A pak za ním jděte.

 

Jak si vybrat konkrétní cíle a učinit dobrá předsevzetí už víte a pokud jste se podle toho v roce 2014 zachovali, tak vězte, že vám nyní upřímně gratuluji. Teď však je čas pro něco ještě trochu víc. Je potřeba se nejen rozhodnout, ale také zatvrdit a začít jednat.

Nerozhodnost a nečinnost. To jsou totiž zhouby naší generace. Příliš mnoho možností způsobuje, že nevíme, jakou si vybrat. Příliš mnoho věcí, které nás rozptylují od toho, co je skutečně důležité, je příčinou, že mnohdy neděláme vůbec nic a nebo jen to, co je nezbytně nutné.

Takovým způsobem však svého snu nikdy nedosáhnete.

Rozhodněte se. Rozhodněte se pro ten jeden směr, ten jeden skutečný cíl, o němž v hloubi duše tušíte, že je pro vás ten správný. Zaměřte se na něj a zodpovědně se zavažte k tomu, že nesejdete z cesty, jíž vás povede. Časem třeba zjistíte, že to není dobrý cíl, že není tak úplně pro vás. Za rok se zde třeba sejdeme a budeme muset své cíle přehodnocovat. Ale to je teď jedno. Všechno je totiž lepší než zůstat stát nerozhodně na místě. Teď už není čas na pochyby – teď je čas se rozhodnout a pak nést následky.

Pak, když se skutečně zavážete k tomu jednomu rozhodnutí, stane se úžasná věc. Najednou hodíte vše za hlavu a uvědomíte si, že už nemá cenu pochybovat. Že už jste se prostě rozhodli a ať už vás cesta vezme kamkoliv, směr existuje jen jeden – vpřed. Přestanete se soustředit na podružnosti a zůstane jen krok a krok a krok… stále kupředu, za vaším cílem.

Bude to dlouhá cesta. Pomalá a náročná. Protože velkých cílů se nedosahuje tak jako ve filmech, v jakémsi jediném mocném hrdinském vypětí se zvednutým mečem a explozí na konci. To je tak leda třešnička na dortu. Skutečný způsob, jak dosáhnout něčeho velkého, však spočívá právě v tom zmíněném: krok, krok, krok, krok…

Nikdy během té cesty se neubíjejte tím, že ještě nejste tam, kde máte být. Přece byste také nechtěli, aby vám někdo pustil úžasný film rovnou od konce. Abyste měli jen posledních několik stránek skvělé knihy. Vždyť pak byste si ten příběh vůbec neužili. A stejným způsobem by vaše cesta neměla smysl, kdyby jejímu cíli nepředcházelo to všechno, co jste zažili v jejím průběhu. Užívejte si každý krok a soustřeďte se jen na něj.

A pak, pokud ze své cesty neuhnete, přijde změna. Většinou si ji ani uvědomíte. Bude to až ve chvíli, kdy se ohlédnete zpět, kdy si uvědomíte, jak obrovskou vzdálenost jste ušli. Kolik jste toho v jejím průběhu udělali. A jak moc sami jste se změnili. Uvědomíte si, že to rozhodnutí, ke kterému jste se skutečně zavázali, změnilo váš život a posunulo ho vpřed. A že jen díky němu jste krok po kroku dokázali vytvořit úžasné věci.

V dnešní době máme příliš málo rozhodnosti a oddanosti cílům. Pokud však tenhle článek alespoň někoho ovlivní k tomu, aby se v tom nadcházejícím roce vydal konkrétním směrem a neuhnul z něho – pak možná budu moct prohlásíit, že můj cíl v podobě budování VFXcz je skutečně dobrým cílem… Jak je na tom ten váš? 🙂

Přeji vám skvělý začátek roku 2015.

Martin Klekner

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.