Top 25 herních cinematiků

6 years ago by in VFX články Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Herní cinematiky jsou pro mě osobně samostatným a osobitým žánrem. Existuje v nich větší volnost než dejme tomu ve filmové trailerové branži a dokáží být stokrát nápaditější (pokud se zrovna neutápí v záplavě klišé). Už od útlého dětství mě okouzlovaly a kdybych měl říct, kolik hodin jsem strávil jejich sledováním, asi bych se nedopočítal. I proto jsem se rozhodl sepsat článek, který jsem měl na mysli už hodně dlouho.

Rozhodl jsem se vytvořit žebříček 25 mých oblíbených ukázek. Takových, které rád sjíždím dokola, desetkrát, dvacetkrát, stokrát a které se stejně nikdy neomrzí.

Předem podotýkám – je to můj osobní seznam. Nezaručuji, že jsem na nějakou kvalitní ukázku nezapomněl nebo že pořádí je stoprocentně spravedlivé. Stejně tak můžete mít rádi úplně jiné ukázky – v tom případě je prosím sdílejte! A hlavně si užijte ten nášup cinematiků…

 


 

25. Mechwarrior 3 [MicroProse]

Myslím, že tohle je historicky první cinematik, který jsem kdy viděl a obdivoval. Tenkrát jsem samozřejmě ještě netušil, že se jednou budu chtít této oblasti věnovat , už v roce 1999 mě ale sledování téhle báječně střižené a zábavné akční ukázky naplňovalo obdivem, který na mě dýchá dodnes při koukání na dobré video. A nevím co vy, ale tihle obří roboti mě i po letech prostě baví.

 

 

24. The Elder Scrolls Online [Blur Studios]

Nesmlouvavá řežba v epickém dílu od Blur Studios. Je sice pravda, že se Blur v poslední době tak nějak pořád opakují a rozmělňují ve vlně vlastního klišé, ale zrovna v tomhle traileru mi to vůbec nevadí. Jeho výhodou je totiž to, že je (alespoň pro mě) nesmírně zábavný. A hlavně ta mela je OBROVSKÁ a DLOUHÁ. I proto ho můžu sledovat pořád dokola a pořád vidět něco nového.

 

 

23. Halo 4 Infinity [Digic]

Na téhle kratinké animaci je něco vznosného. Resp. je to především voiceover, který hraje na city nám všem, náležícím k lidské rase – a jaké by to bylo, kdybychom skutečně jednou dokázali jako sjednocená civilizace postoupit tak, abychom se mohli vypravit na obrovských a krásných lodích do vesmíru. Alespoň tak to působí na mě. A proto je ukázka v tomhle seznamu (kromě toho, že vypadá zatraceně dobře).

 

22. Assassin’s Creed Brotherhood [Digic Pictures]

Když mi jde o to podívat se, jak se dělá nějaká skutečně “cool” ukázka, kouknu se na tuhle. Ezio Auditore je můj oblíbenec, o tom žádná a pořád považuji druhý díl Assassin’s Creed (a jeho datadisky) za to nejlepší, co nám série nadělila. A celá ta esence drsného hrdiny se snoubí v tomhle efektním traileru se skvělou hudbou a střihem.

 

21. Final Fantasy Versus XIII Trailer [Square Enix]

V roce 2008 mě okouzlil tenhle japonský trailer na Final Fantasy Versus XIII. Všichni hrdinové sice vypadají jako emo a jejich nadýchané vlasy se hodí spíše do salónu než do brutální řeže, nicméně – ta řež je libová. A v kombinaci s hudbou téměř… poetická? No prostě Japonci.

 

20. Tom Clancy’s The Division: Take Back New York [Blur Studios]

Trailer, jehož netradičně pojaté intro mě okouzlilo. Vytvořit to postupně se měnící a rozpadající se prostředí muselo být skutečně nesmírně náročné a já před skvěle zpracovaným nápadem smekám – a zařazuji ho na tenhle seznam.

 

 

19. Warhammer 40.000 Dawn of War Cinematic [Blur Studios]

Trailerová klasika, stejně krvavá a akční jako vlastně celý Warhammer vesmír. Ano, je to klišé a je to nebetyčná blbost, ale stejně jako zrezlá orčí sekera, je to brutálně účinné. A když se to spojí v cinematiku, který si na nic nehraje a prostě je jen stupidní zábavou o nadlidských vesmírných mariňácích, může z toho vzejít i kvalitní dílo. Jako třeba tohle.

 

18. Fable III [Blur Studios]

Osud téhle slepice mě prostě dostal. Nikdy mě nenapadlo, že se dojmu nad opeřencem, kterého si běžně dávám k obědu, ale Blur Studios se to podařilo. A i proto, že ukázka je úplně jiná než většina, co jsem kdy viděl, jsem ji zařadil na osmnácté místo.

 

17. Warcraft 3 Opening [Blizzard Ent.]

I tohle je pro mě srdcová záležitost, neboť Warcraft 3 cinematiky vlastně stály u zrodu mé vášně k tomuhle žánru. Když na ně koukám dnes, uvědomuju si, že je to takové až příliš hrdinné (lesknoucí se rytíř na skále s vlajícím pláštěm s obrovským mečem)… ale po technické stránce se i po tolika letech jedná o skvost. A vedle Pána prstenů to bylo poprvé, co jsem kdy viděl obrovské střetávající se armády. Zkrátka nostalgie jako kráva.

 

16. The Witcher 3: Wild Hunt [Platige Image]

“Co to děláš?” “Zabíjím monstra…” Tak touhle větou mě Geralt v téhle ukázce skutečně dostal. Úžasná choreografie, úžasný timing, úžasný vizuál a úžasný hrdina. Co víc dodat?

 

15. World of Warcraft Intro [Blizzard Ent.]

Málokterá ukázka ve mně dokáže dodnes vzbudit takovou chuť do prozkoumávání nového světa, jako World of Warcraft intro. Je to stařičké, je to ale pořád krásné. Skoro až lituju, že jsem WoWko nikdy nehrál 😀

 

14. The Old Republic: Hope of Alderran cinematic [Blur Studios]

Ukázka, která se může chlubit víceméně stejnými přednostmi jako další Star Wars božárna od Blur, která je v žebříčku o něco výše. Pro popisek vás tedy odkazuji na ni.

 

13. The Witcher 2: Assassins of Kings [Platige Image]

Vizuálně bych se tuhle ukázku neváhal nazvat uměleckým dílem. Witcherův svět netřeba příliš představovat a proto se autoři rovnou zaměřili na jednu krátkou momentku z příběhu hlavního záporáka. A vyplatilo se, protože tohle je téměř dokonalá syntéza akce, skvělé choreografie a perfektně zvolené a načasované hudby. Celé to téměř působí jako tanec… hodně brutální tanec.

 

12. Dead Island [Axis Animation]

Málokterá ukázka mi napoprvé vyrazila dech jako takhle. A přitom šlo vlastně o jedinou věc – autoři ji pustili pozpátku. Něco podobné fungovalo už v Nolanově filmu Memento a ačkoliv je vlastně samotný děj celkem o ničem, puštěný pozpátku působí geniálně.

11. Mass Effect 2 trailer [Bioware]

Mass Effect je pro mě jednou z nejlepších herních sérií, jaké jsem v posledních deseti letech hrál. Kapitán Shepherd je prototypem hrdiny a vůbec se za to nestydí… a nějakým způsobem zde všechny ty ohrané kecy o záchraně světa (a vesmíru) prostě fungují. A poté, co jsem s ním prožil úžasné dobrodružství v prvním díle, tenhle trailer ve mě rozehrál takový koncert adrenalinu a husí kůže, že si ho sem nedovolím nezařadit.

 

10. Halo 3 E3 trailer [Bungie]

A jsme v první desítce! Master Chief toho mnoho nenamluví, ale přesto je to sympaťák, kterého má každý rád. A přestože se jeho návrat v téhle ukázce obešel bez akce a výstřelů, dá se říct, že je díky tomu o to lepší a působivější. Cliffhanger na konci navíc ve své době přinesl fanoušků množství palčivých otázek a vybičoval jejich očekávání nového dílu k nevydržení.

 

 

9. The Old Republic: Deceived Cinematic [Blur Studios]

Právě s tímhle trailerem se Blur Studios proslavili. Psal se rok 2009 a Bioware s ukázkou na výstavě E3 všem vytřeli zrak. Ještě ten samý den oblétl “Deceived” svět a okouzlil i mě. Akce, jakou jsem u Star Wars ještě neviděl, drsní Sithové a ctnostní Jediové, kteří dostávají pěkně na kokos v potyčce, která choreografií jako by vypadla z čínských filmů. Dodnes úžasná práce, která ve mě budí nutkání vykřiknout “Takhle měla vypadat Lucasova moderní trilogie!”

 

 

 

8. Warcraft 3 Arthas Betrayal [Blizzard Ent.]

Blizzardi bývají (s výjimkou cinematiků k Diablu 3 a posledních videí z World of Warcraft) mistři v tom, jak udělat epickou animačku zároveň nevtíravou a nepřehnanou. Tohle je dokonalý příklad takového postupu. Emotivní část třetího Warcraftu, kde vražda probíhající v siluetách stínů nabývá právě díky zvolenému postupu na intenzitě. Tleskám a s nostalgií vzpomínám…

 

7. Onimusha 3 Demon Siege [Capcom]

A opět ti Japonci… I tahle postarší ukázka vypadá, jako by ji někdo vytvářel na drogách, ale pro mě osobně je ukázkovou prací co se týče choreografie a čirého požitku při sledování, jak někdo máchá mečem. Vůbec netuším, o co tam jde. A je tam Jean Reno. Ale to nevadí – viděl jsem to snad už tisíckrát a podívám se hned znovu.

6. Warhammer Mark of Chaos [Digic Pictures]

Zmiňoval jsem to už v článku o Cinematic studiích, ale řeknu to znovu – nechtěl bych být v kůži těch vojáků putujících tajemným lesem Warhammer univerza. Tahle ukázka ve mě budí záchvěvy hrůzy mnohem víc než jakýkoliv cinematic, který jsem kdy viděl. Dusivá atmosféra se na diváka snáší stejně jako zelená mlha. Je velká škoda, že Digic Pictures od té doby už lehce přišli o tenhle působivý styl.

5. StarCraft II: Heart of the Swarm Opening Cinematic [Blizzard]

Jdeme do finále. Nic neukazuje pomstu hlavní hrdinky Kerriganové tak dobře jako tohle intro. Její valící se Swarm je jako povodeň, kterou nikdo nedokáže zastavit a při sledování cinematiku musí každý nutně cítit tu beznaděj tváří v tvář neporazitelnému protivníkovi. Navíc je to skutečně OBROVSKÉ. Další mistrovský kousek od Blizzardu.

 

4. Diablo II Intro [Blizzard Ent.]

Na cinematicích pro Diablo 2 je něco fascinujícího – ta gotická temnota, strach na každém kroku, uhrančivý svět andělů a démonů, v němž se lidské pokolení neustále zmítá ve strachu z vyhubení. To všechno je v těchhle ukázkách a především intra prvních třech aktů mě tenkrát dostaly. Takovéhle ukázky už se dnes moc nevidí, dneska musí všechno vybuchovat, všechno musí mít velká prsa a ještě větší obouručáky. Diablo II však pro mě dodnes vítězí se svou hutnou atmosférou a relativně skromným vizuálním stylem vyprávění…

 

3. StarCraft 2 Announcement [Blizzard Ent.]

Tenhle trailer jsem poprvé viděl jako kamerový rip z korejské akce Blizzard Worldwide Invitational, kde bylo slyšet i nadšený křik diváků. Proto se pro mě stal unikátním zážitkem. Když si ale odmyslím nadšení davu, zůstává mi brilantní kousek, technicky dokonalý, propojeným skvěle s hudbou a především sound designem, který se jen tak neslyší. A k tomu se člověk konečně dozví, jak vlastně vzniká takový mariňák, který nám během hraní vždycky jen vyběhne z kasáren. Úžasné třetí místo.

 

2. Deus Ex 3: Human Revolution [Square Enix]

“I never asked for this.” 

Blade Runner na steroidech… a dodnes jedna z nejlepších ukázek, jakou jsem kdy viděl. Adam Jensen je pro mě titulní postava, která si člověka okamžitě získá, alespoň co se herní světa týče. Stačí, aby si chvíli poseděl ve svém křesle s rozkouřenou cigaretou, nedopitou sklenkou a umělou rukou a prostě jsem jeho. K tomu poselství o světě ovládaném korporacemi, unikátní vizuální černo-zlatý styl a v té době neokoukaná augmented-akce. Trailer, na který se dodnes nemohu přestat dívat a který mnozí považují za vrchol toho, co kdy na tomhle poli viděli. A ta hudba!

 

1. World of Warcraft Wratch of the Lich King Opening Cinematic [Blizzard Ent.]

Já osobně nicméně považuji za nejlepší tenhle klenot. Střih je dokonalý. Každý záběr je umělecké dílo. Veškerá animace je ručně dělaná. Vše se obejde bez přehnaných akčních a bitevních scén dílo vlastně spoléhá především na voiceover, který skvěle doplňuje tragický osud prince Arthase z Warcraft série – a k tomu na jednoho ne tak úplně živého, za to ale krásného draka. Blizzard pro mě s tímhle intrem nastavili laťku, kterou už nejspíš nikdo nikdy nepřekoná. Kdybych to měl jednoduše popsat, řekl bych, že intro si zaslouží prvenství díky své nevtíravé a nenásilné, za to však OPRAVDOVÉ epičnosti, po které zůstanete přikovaní k monitoru a s ústy v klíně.


Máte vlastní oblíbené cinematiky? Neváhejte je sdílet!

Chcete si přečíst o studiích, která tyhle skvosty tvoří? Zavítejte sem!

 

 

 

 

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.