Soutěže pro 2D a 3D tvůrce

3 years ago by in Jak prorazit do VFX průmyslu Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

V nedávném článku Kde uveřejnit svoji práci? jsem se rozpovídal o různých webech a sociálních sítích, kde tvůrci mohou uveřejnit svá díla, pokud je chtějí zviditelnit. V článku jsem však vynechal jeden veledůležitý způsob takové propagace – soutěže.

Spousta internetových portálů zaměřených na 3D a 2D grafiku pravidelně pořádá Challenge/Contesty na různá témata. Zúčastnit se takové akce má hned několik výhod. Zaprvé to pro vás může znamenat silnou motivaci pro tvorbu a dokončení skutečně vydařeného díla. Zadruhé vám účast zaručí pozornost diváků, kteří budou vaši tvorbu komentovat a získáte tak cenný feedback. Zatřetí, pokud se umístíte na předních příčkách, získáte nemalou prestiž. A kromě toho se v těchto soutěžích často nachází lákavé ceny.

 Takže pokud vám nevadí tvorba dle konkrétních pravidel a na zadané téma, pojďte se podívat na soutěže, jichž se můžete zúčastnit.


ArtStation Challenges

Úžasnému webu ArtStation (a proč by tam každý měl mít profil) jsem se věnoval už minule. V sekci Challenges tam naleznete pravidelně pořádané soutěže, které skutečně stojí zato. Jedna velká, nazvaná Beneath the Waves, právě končí, rozhodně však doporučuji sledovat tyto akce i nadále. Na výběr máte vždy z různých kategorií, od concept artu, přes realtime CG charaktery po game props. Pokud vyhrajete, nezískáte sice hodnotné ceny, zato se vaší tvorbě dostane skutečně velké pozornosti... což je ve výsledku daleko lepší.

CGTalk Challenges

Fórum webu CGSociety je už po dlouhá léta jedním z nejvyhledávanějších míst na webu pro 3D, 2D i VFX a matte painting tvůrce. Na fóru mnohdy probíhá i několik soutěží najednou, některé větší (jako nedávno skončená Beyond the Wall na náměty Game of Thrones), jiné menší (Lighting Challenge). Můžete se zde těšit na množství kvalitních komentářů, zajímavé ceny a hodně zhlédnutí pro výherce. Pro vstup do fóra se registrujte.

CubeBrush Challenges

Stránka CubeBrush se v poslední době neuvěřitelně rozrostla. Její zakladatel Marc Brunet, bývalý senior character artist z Blizzardu, z ní během pár let učinil vyhledávanou stránku sdržující tisíce tvůrců. Najdete zde nejen záplavu tutoriálů, 3D modely, fotky, nástroje pro 2D i 3D tvůrce, ale samozřejmě i soutěže. Ty jsou rozděleny na 2D a 3D, a zároveň na amatérskou (pokud se tvorbou neživíte) a profi sekci (pokud jste zaměstnaní v průmyslu) – máte tedy šanci soutěžit s lidmi na stejné úrovni. Např. právě teď probíhá contest Art War

Character Design Challenge

Výborná webová stránka, která sdružuje charakterové designery. Na Facebook group probíhá měsíční soutěž, jejíž výherci jsou následně prezentováni před 500,000+ fanoušky webu. Jedná se především o soutěž ve 2D tvorbě. Mimochodem web Character Design References nabízí opravdu obsáhlou Visual Library s koncepty, ortho snímky a thumbnaily, od zvířat po lidské postavy všeho druhu!

 

Daily SpitPaint

Facebook skupina s téměř 80 tisíci fanoušky. Denně zde najdete témata na rychlou malbu a kresbu. Jedná se o striktně 2D challenge, ve které jsou povoleny pouze tahy štětcem, ne 3D ani photobash techniky. Jde spíše o takovou rychlou každodenní výzvu na 30 minut spíš než o skutečnou soutěž s cenami. Právě to ze Spitpaintu dělá ideální příležitost pro procvičení vašich schopností! Pozorně čtěte pravidla

Daily SpitSculpt

Jak již název napovídá, jedná se o podobnou formu výzvy jako v případě SpitPaintu. SpitSculpt se zaměřuje na 3D sculpting, ať už v jakémkoliv programu. Tvorba je omezena časem 45 minut (o víkendu až 3 hodiny). Tak vzhůru do toho!

Polycount Contests

Další web, kde probíhají časté soutěže na různá témata. Tento je zaměřen především na „počítání polygonů“. Jinými slovy, většinou se jedná o utkání, v nichž vznikají realtime herní assety, efekty nebo animace. Pokud vás tato oblast zajímá, na Polycountu musíte být!

Weekly CG Challenge

Specializovaná stránka zaměřující se na soutěže z různých oblastí (od low-poly art po vfx záběry), které probíhají každých 14 dní (týdenní trvání bylo před nějakou dobou prodlouženo). Nenachází se zde zas až tak tvrdá konkurence jako třeba na ArtStation, úroveň bývá obecně o něco nižší, což znamená, že je ideální pro začátečníky. Má navíc zajímavá témata a kromě toho vábí na pěkné ceny

Další soutěže:

Hum3D – soutěže v renderování automobilů

Blender Guru – soutěže pro Blender tvůrce

Deviantart – soutěže všeho druhu, jejichž uvádění by zabralo příliš prostoru. Víc jsem psal o DeviantArt zde. Nedávno např. probíhal contest Heroes of the Storm od Blizzardu. O důvod víc být na DA.

Gnomon Workshop – i známý GW má své challenge, kde můžete za své 2D a 3D kousky vyhrát subscription na GW kurzy!

SketchFab – pro real-time game art soutěže zavítejte na SketchFab

MattePainting.org – soutěž v matte paintingu

 


Soutěží je samozřejmě na internetu mnohem více, v tomto článku jsem se soustředil především na ty pravidelné, se spoustou účastníků. Pokud víte o nějakých dalších, které zde chybí, rozhodně neváhejte napsat do komentářů!

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.