Seriál: Jak začít s VFX #4 Digital Compositing – Kde hledat tutoriály

4 years ago by in Jak začít s VFX Tagged: , , , , , , , , , ,

Pokud jste si již přečetli první díl seriálu a zjistili jste, že se chcete stát 2D compositorem, pokud jste si už i vybrali software, ve kterém se chcete zlepšovat a následně si ho i nainstalovali, pak je čas začít!

Je pravda, že se nejprve budete muset prokousávat ne zrovna záživnými návody popisujícími, co dělá jaké tlačítko a jaká tabulka, nezoufejte však. Speciálně pro compositing totiž existuje nesmírné množství tutoriálů, které vás v mnoha případech nejenže neunudí k smrti, ony vás dokonce budou nesmírně bavit.

Alespoň já to tak měl, když jsem na samém začátku své tvorby byl schopen projet klidně 7 tutoriálů denně. Úžas, jaký jsem pocítil s každým dalším hotovým efektem, s každou další projetou kapitolou a osvojenou technikou, se dá jen těžko vylíčit. Úžas nad tím, jaké možnosti compositingové programy skýtají. Jaké skvělé věci se díky nim dají vytvořit. A snažně doufám, že něco z toho úžasu pocítite i vy 🙂

Celý článek je sestaven z mých osobních zkušeností. Rozhodně netvrdím, že neexistuje nějaká lepší / rychlejší / snadnější cesta, jak se naučit vše, co potřebujete. Je to cesta, kterou jsem se ubíral já sám a fungovala pro mě, nic víc, nic míň 🙂

Poznámka: Vím, že tím možná leckoho naštvu, opravdu ale zastávám názor, že pokud se člověk chce věnovat trikařině, měl by se naučit anglicky. Nechci nikoho znevýhodňovat a už vůbec ne se povyšovat. Naučení se jazyka, který je pro práci v dnešním filmovém byznyse vpodstatě nutností, však považuji za samozřejmost, která má jen samá pozitiva. Jinými slovy – uvedené odkazy jsou většinou na anglické tutoriály.

Mnozí modelovali, mnozí texturovali, svítili, renderovali a vytvářeli simulace – vše se ale nakonec vždy sejde u compositora, který musí jednotlivé elementy složit dohromady. Je to právě compositor, kdo z CG elementů dělá filmový záběr:

ADOBE AFTER EFFECTS

 Videocopilot

Zde naprosto není o čem mluvit. Andrew Kramer a jeho Videocopilot je celebritou na poli videotutoriálů. Pokud chcete začít s AAE a ještě jste na VCT nezavítali, hned tak učiňte. ZCELA ZADARMO se vám totiž dostane uceleného úvodu do užívání programu, který nejenže zábavnou formou představí všechny důležité funkce programu a postupy nutné pro compositing, ale zároveň je prodchnut Kramerovým nezaměnitelným humorem, který vás nejednou nahlas rozesměje. Rovněž zadarmo si navíc můžete projet 146 tutoriálů, který je jeden lepší než druhý. Kramer se v nich zabývá jak začátečnickými tak pokročilými technikami, motion grafikou, compositingem,i na základy 3D dojde… zkrátka vším, co potřebujete k ovládnutí Adobe After Effects. Jak jsem řekl, není nad čím přemýšlet. Běžte. Hned! 🙂

Link: http://www.videocopilot.net/

Ukázka toho, co vás může Videocopilot naučit:

 

AEtuts

Tento web nabízí kombinaci neplacených a placených tutoriálů od dobrovolníků z celého světa. I z toho důvodu jejich kvalita notně kolísá – ty placené zůstávají většinou na vysoké úrovni, kvalitě těch nabízených zadarmo závisí hlavně na tom, je-li jeho autor profík nebo jen nadšený začátečník, který svoji techniku ukradl na jiném webu. I tak však mohu AEtuts jedině doporučit. Obsahu je obrovské množství, za většinu z toho neplatíte a navíc se zde objevil jeden z nejlepších tutoriálů, jaké jsem kdy dělal – Create a Breathtakingly Awesome Rain Scene.

Link: http://ae.tutsplus.com/

 

Greyscalegorilla

Přestože se v poslední době Nick Campbell a jeho Greyscalegorilla zaměřuje především na tvorbu v Cinema 3D, pořád platí, že nabízí jedny z nejlepších tutoriálů pro AAE, které se dají sehnat zadarmo. Nick je motion designer a zaměřuje se tedy především na tuto oblast tvorby – a je v ní zatraceně dobrý. Na jeho webu navíc naleznete spoustu dalších článků, návodů a interview.

Link: http://greyscalegorilla.com/

image

 

CZTutorials

Na začátku jsem říkal, že většina odkazů bude na tutoriály v angličtině, a právě teď přichází ta výjimka 🙂 Jedno z mála míst, kde na internetu naleznete poměrně ucelenou výuku AAE v češtině je projekt CZTutorials, který na youtube vytváří Jan Gryc. Klobouk dolů před množstvím obsahu, který je Honza schopen vyprodukovat, nezaměřuje se navíc jen na AAE, ale i na práci v programu 3DS Max, Sony Vegas a Audacity. Rozhodně skvělá volba pro ty z vás, kterým jazyková bariéra brání ve sledování anglických videí.

Link: http://www.youtube.com/user/CZTUTORIALS

 

Adobe HelpX

Věřte tomu nebo ne, i oficiální help site může být k něčemu dobrá.  Adobe After Effects mají na svých stránkách užitečný a velmi přehledný kurz, věnující se  všem základním technikám, jež je nutné umět k ovládnutí softwaru. Zároveň zde najdete videa, která pojednávají o tom, co je nového v každé verzi AAE. A jelikož nové verze vycházejí relativně často, není vůbec od věci si je někdy projít.

Link: http://helpx.adobe.com/creative-cloud/learn/tutorials/aftereffects.html#all

image

 

FXphd

Stalo se, že jsem se jednoho dne dostal k placenému tutoriálu, který popisoval to, jak jediný režisér / compositor dokázal vytvořit megalomanské bitevní scény v hraném dokumentu Attila the Hun. Tento režisér se jmenuje Gareth Edwards a jeho kurz na FXphd mě navždy ovlivnil – teprve díky němu jsem si totiž uvědomil, čeho všeho je program od Adobe schopný. Ano, za FXphd se platí a není to malá suma – 300 dolarů za kurz. Pokud bych měl ale zmínit jen jediný kurz, který mi v životě byl opravdu k něčemu dobrý, pak bych vybral Guerrilla Filmmakers Guide to After Effects (zavítejte na tento odkaz a vyhledejte na stránce “AFX301”). A vězte, že FXphd je stránka k prasknutí přecpaná podobně užitečnými kurzy.

Pozn: ano, pokud přemýšlíte, kde jste jen jméno Gareth Edwards už slyšeli, je to ten režisér, který má na svědomí chystaný remake Godzilly.

LINK: http://www.fxphd.com/

V kurzu se dozvíte, jak vytvářet podobné efektové záběry přímo v AAE:

 

Digital Tutors

Pokud máte přístup k Digital Tutors, nemůžete šlápnout vedle. Bývaly časy, kdy byla většina DT návodů k uzoufání nudná, dnes už to tak naštěstí není. Za 900,- měsícně pořídíte skutečně největší databázi kvalitních vzdělávacích videí na internetu. Jakýkoliv software se chcete naučit, DT mají program pro začátečníky, pokročilé i mistry. After Effects kurzy od DT možná nemají ten šarm jako tutoriály od Andrew Kramera, a nejsou zadarmo jako ty na AETuts, zato jsou ale přehledně seřazené do tzv. Learning Paths, které vás systematicky naučí cokoliv si jen přejete – compositing, motion design, tracking atd. Za svých 900 měsíčně (či 4500 ročně) zkrátka dostanete mnohem víc profi tutoriálů, než vůbec budete schopni projít.

Link: http://www.digitaltutors.com/software/After-Effects-tutorials

 

NUKE

The Foundry

Stejně jako u After Effects, i oficiální vzdělávací stránka od The Foundry je velice užitečným místem. Natolik užitečným, že ho prohlašuji za nejlepší web, kde začít s tímto programem. Autoři zkrátka vědí, o čem mluví a dokáží to podat srozumitelným, jednoduchým a účinným způsobem. Jen je škoda, že The Foundry ze svých stránek stáhla starší verzi tutoriálů, které vyučovalo hned několik učitelů najednou, v jednom videu. Šlo v podstatě o ekvivalent Andrew Kramera, pouze ve více lidech – zábava, humor, kvalitní výuka. Současné tutoriály jsou o mnoho sušší… to ale nic nemění na tom, že jsou ZADARMO a naučíte se z nich vše potřebné pro úspěšný začátek s profi compositingem.

Link: http://www.thefoundry.co.uk/products/nuke-product-family/nuke/learn/

 

Nuke Stationimage

Jedna z alternativ pro oficiální The Foundry návody je Nuke Station. Ačkoliv tento web slouží jako místo, kde může kdokoliv přispívat se svými návody, ve skutečnosti tak činí pouze samotný admin. Návodů je však i přesto požehnaně a můžete zde zdarma projet jak úvod do Nuku tak i pokročilejší tutoriály zabývající se všemi důležitými kapitolami, od 3D, přes tracking, klíčování, dokonce i převody do 3D softwaru. Pokud vám tedy z nějakého důvodu nesednou videa na The Foundry, Nuke Station je tu pro vás.

Link: http://nukestation.com/category/intro-to-nuke/

 

 

Gnomon Workshop

GW býval jedním z nejlepších online center pro videotutoriály, jelikož však piráti po celém světě kradli DVD a kurzy a dávali je na torrenty, celá škola vedená Alexem Alvarezem (např designér pro Avatara nebo Star Trek) změnila taktiku a nové videotutoriály už u nich vychází pouze ojediněle, místo toho můžete zkusit speciální online kurzy. DVD, která na GW již vyšla, jsou však stále volně k dostání a tímto vám doporučuji jedno konkrétní – Creating Highly Realistic Composites od Roberta Nederhorsta. Jedná se o DVD s pokročilými technikami, pokud jste však již zběhlí v základech Nuku a chcete postoupit na novou úroveň, pak je tento kurz určen pro vás.

Link: http://www.thegnomonworkshop.com/

 

Digital Tutors a FXphd

Co bylo o DT a FXphd řečeno o kousek výše, platí i pro Nuke. Zatímco FXphd nabízí dražší, zato však obšírnější a o něco kvalitnější kurzy, které jdou nejednou mnohem víc do hloubky, DT vám za přijatelnou cenu nabídnou obrovské množství kurzů. V případě, že jste uživatelé AAE, FXphd nabízí skvělý kurz, který vám pomůže s přechodem na Nuke – NUKE for After Effects Users. Na DT zase naleznete úžasné tutoriály Guerilla Compositing Tactics od Eda Whestona, které poslouží především pokročilějším uživatelům. V obou případech za své peníze dostanete skvělý materiál.

Link: http://www.fxphd.com/

Link: http://www.digitaltutors.com/software/NUKE-tutorials

 

A to je pro dnešek vše, přátelé. Tímto uzavírám základní info o tom, co to obnáší být digitální compositor, s jakým programem a kde začít.

Příště si povíme o další profesi – Concept Artist.

Předchozí díl hledejte zde.

Celý seriál pak zde.

Pokud vás článek zaujal, pomozte mi prosím jeho sdílením!  Díky, MK

Podobné články

Freelance filmař, trikař a grafik. Cinematic Director ve Warhorse Studios. Redaktor bývalého časopisu Pixel a tvůrce VFXcz.