Seriál: Jak začít s VFX #3 Digital Compositing – After Effects nebo Nuke?

4 years ago by in Jak začít s VFX Tagged: , , , , , ,

Volba vhodného softwaru je důležité rozhodnutí. Ve 2D compositingu se v dnešní době naštěstí stačí zabývat jen dvěma volbami. Tento článek vám pomůže se rozhodnout.

Pokud jste někdy na Youtube viděli nějaké super video, v němž talentovaný tvůrce přidal do záběru pořízeného obyčejnou ruční kamerou skvělé efekty, nejspíš se vám zalíbil digitální compositing. Podobná videa, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel, jsou také hlavním důvodem, proč se do této oblasti hrne velká část začínajících trikařů. Já sám jsem ten samý případ – učarovaly mi zvláště Star Wars a Lord of the Rings fanfilmy, které jsem začal nadšeně kopírovat.

Začínat s trikařinou na pozici compositora není vůbec špatný nápad. Jak již bylo řečeno v prvním díle tohoto seriálu, být compositor znamená mít přehled o tom, co tvorba digitálního díla obnáší.

Bohužel, musím nyní rozptýlit představy, které by mohly přivodit pozdější zklamání. Pokud se totiž dostanete k práci compositora (a ne, ani v ČR to není kdovíjak těžké), přidávání animovaných blesků, digitálních výbuchů a lens flarů do zaběrů bude jen naprostým zlomkem vaší pracovní náplně.

Denní rutinou compositora je totiž především klíčování, tracking, barevné korekce a tzv. rotoscoping (vytváření animovaných masek okolo určitých objektů v záběru, které často probíhá okénko po okénku). Ano, je to tvrdá práce. Když však úspěšně projdete všemi těmito činnostmi, které někdy dokážou být ubíjející, nasazování finálních efektů je skutečnou radostí.

Neberte mě špatně, nechci vás odradit. Naopak, jak již bylo řečeno, začínat jako compositor je pro každého trikaře skvělou volbou. Zaměstnání to dokáže být neskutečně naplňující (to když se záběr povede), ale také neskutečně frustrující (to když dlouhé dny děláte dokola rutinní práci, která stejně neprodukuje pěkné výsledky). Ale tak je to ve VFX průmyslu všude.

No a pokud do triků jdete proto, že chcete vytvořit nějaké to vlastní video, compositingu se zkrátka nevyhnete.

Legendární showreel od Digital Domain, který dává tušit, co compositing obnáší:

Existují dva způsoby, jak s compositingem začít. Oba dva jsou správné, záleží jen na tom, co je váš konečný cíl.

Prvním způsobem, který zvolí většina nováčků (a který jsem před lety zvolil i já), je sehnat si program Adobe After Effects a začít “efekty” dělat v něm. Pokud jste někdy dělali s Photoshopem, pracovní postup sestávající z přidávání jednotlivých vrstev vám bude velice blízký.  Adobe After Effects (AAE) mají i tu výhodu, že pěkné výsledky lze bez velké přípravy vyprodukovat během pár minut.

Druhou cestou je pak software The Foundry Nuke, který funguje na takzvaném “node based” procesu. Tento způsob nepracuje s vrstavami jako AAE, místo toho vytváříte strukturu nodů, přičemž každý takový node přidává do vytvořené hierarchie nějaký určitý efekt / atribut. Tento postup je (alespoň pro ty odkojené Photoshopem) o mnoho méně intuitivní a vyžaduje velkou pečlivost. Ve výsledku je však o mnoho přehlednější, profesionálnější a compositingové možnosti jsou o mnoho širší.

Zde jsou v jednotlivých bodech rozvedena kritéria, která vám pomohou se rozhodnout:

 

AFTER EFFECTS

  • Určen primárně pro motion designery (pohyblivá grafika zvláště do hudebních a reklamních videí)
  • Compositing probíhá ve vrstvách (podobné Photoshopu), jde o jednoduchý a intuitivní proces, který však v pokročilejších fázích práce naráží omezení
  • Využíván zejména v menších firmách, grafických studiích, freelancery
  • Není pravdou, že by AAE nezvládlo jakýkoliv potřebný compositingový úkon. Pouze pro takovou práci není úplně stavěno

Odkaz na stažení trial verze: http://creative.adobe.com/products/aftereffects

Plná verze AAE není kdovíjak drahá, licence stojí od 600 korun na měsíc.

 

NUKE

  • Určen primárně pro digitální compositing
  • Triková studia po celém světě ho využívají ke tvorbě triků pro hollywoodské a jiné velké filmy – s Nuke je tedy mnohem větší šance získat zaměstnání jako compositor
  • Compositing je založen na tzv. “node based” procesu, který spočívá v zapojování strukturovaných sítí – takový postup vyžaduje pečlivost, plánování a pokud na něj člověk není zvyklý, dokáže mu pěkně zavařit
  • Nuke na poli compositingu zvládá hravě provádět i náročné úkony, u nichž se AAE pěkně zapotí

 

Skvělé je, že Nuke už nějakou dobu nabízí Non-commercial edici zcela zadarmo, omezena je přitom jen maximálním FullHD rozlišením, zablokováním některých speciálních nodů a samozřejmě i zákazem pracovat s ní na komerčních projektech.

Pro info o komerční verzi pak zajděte sem a stáhněte si 15 denní trial.

 

 

V současnosti jsou pak k těmto dvěma základním programům k dispozici ještě další :

Blackmagic FUSION – zajímavá node based alternativa k Nuku, která navíc vychází v kompletně free verzi.

NATRON – poměrně zajímavá alternativa k Nuku, která jako by mu z oka vypadla, jen nemá tolik featur. Je ale rovněž zdarma.

Autodesk COMPOSITE – A třetí free node-based compositing software, tentokrát od Autodesku.

 

 

V příštím díle seriálu se zaměřím na to, kde zadarmo sehnat tutoriály a za jaké placené se vyplatí vydat peníze.

Předchozí díl hledejte zde.

Celý seriál pak zde.

Podobné články

Freelance filmař, trikař a grafik. Cinematic Director ve Warhorse Studios. Redaktor bývalého časopisu Pixel a tvůrce VFXcz.