Seriál: Jak začít s VFX #2 Tři pravidla, která z vás udělají (VFX) tvůrce

4 years ago by in Jak začít s VFX Tagged: , , , , , , , , , ,

Třeba nemáte ponětí o tom, jak funguje tvorba ve 3D. Možná netušíte, co všechno digitální umění obnáší. Třeba si myslíte, že nemáte dostatečné nadání k tomu, abyste také tvořili stejně krásné koncepty, 3D rendery a matte painty, jaké vídáte na stránkách profi umělců. A třeba vám takové myšlenky brání cokoliv vůbec začít.

Je to jenom přirozené.  Každý, kdo vstupuje do nového oboru, o kterém toho mnoho neví, si nejspíš klade ty samé otázky. Je to to pravé pro mě? Jsem vhodný kandidát? Mám pro to talent? Jsem vůbec schopný se to smysluplně naučit?

Pokud je to možné, zapomeňte nyní na všechny tyto pochyby a jen čtěte, bez jakýchkoliv předsudků a obav. Stačí si totiž uvědomit jednu věc:

V dnešní době neexistuje důvod, proč by se kdokoliv nemohl stát profesionálním umělcem.  

Dříve, když vysokorychlostní internet nebyl samozřejmostí a jakékoliv potřebné informace nebyly kdykoliv na dosah ruky – tenkrát to mohlo být těžké. Tenkrát, když ještě osobní počítače neumožňovaly tak neuvěřitelnou volnost v osobní tvorbě. Když bylo potřebné vybavení příliš drahé a software téměř nesehnatelný. Když nebyl nikdo, kdo by vás triky smysluplně naučil.

Ty časy jsou však pryč. Jediné, co je třeba pro mistrné ovládnutí jakékoliv specializace, kterou jste si vybrali, je osvojit si tyto 3 důležité myšlenky / koncepty:

 


 

1. TALENT SÁM O SOBĚ JE K NIČEMU.

 Otázka, máte-li potřebný talent, je ta nejzbytečnější ze všech. Jistě, někteří umělci dokáži zdánlivě bez jakékoliv námahy produkovat úžasné práce. To je ale v 99% případů jen iluze, neboť této fázi téměř bez výjimky předcházely dlouhé dny a noci naplněné prací, opakováním, vylepšováním, laděním a další tvrdou prací.

Vše, na čem skutečně záleží, je osobní disciplína a píle. Jediné, co je potřeba k tomu, abyste se stali mistry, je tvrdá práce.

 

2. INTERNET VÁM UMOŽŇUJE NAUČIT SE COKOLIV SI ZAMANETE. 

Světová síť je dnes doslova přecpaná tutoriály. A není pravdou, že byste za ně nutně museli vyhodit velké peníze – když víte, kde hledat, dostanete se k velmi dobrým kurzům klidně zcela zadarmo. V dalších dílech tohoto seriálu vám ukážu, kde se dají najít ty nejlepší návody, ať už zadarmo nebo ty placené.

Pozn. Toto pravidlo tak nějak počítá s tím, že umíte alespoň přiměřeně dobře anglicky. Jistě, můžete říct, že český blog by měl pojednávat o českých tutoriálech. Těch ale bohužel mnoho není. A krom toho – pokud opravdu chcete pracovat ve VFX průmyslu, vstupujete do zábavního odvětví, kde jazyk anglický vládne. Ať u v USA, v Londýně, v Indii, v Singapuru, Německu nebo České republice, VFX všude vyžadují angličtinu. Není tedy vyhnutí – učte se ji, protože to je potřeba.

 

3. NEUSTÁLE SE UČTE.

Dělejte osobní projekty, které vám pomohou v osobním a profesionálním rozvoji. Stanovte si zcela konkrétní cíle a snažte se je plnit. Nebojte se toho, že selžete, protože selhání je přirozenou součástí vaší cesty. Snažte se dokončovat, co začnete, a když toho nebudete schopni, alespoň si z nedokončeného projektu co nejvíce odneste do dalšího.

Pokud budete dělat vše, jak nejlépe dovedete, uspějete. Brzy si vaší práce někdo všimne. Někdo vás ocení. Někdo vám dá nabídku, která změní váš život. Takhle náš svět zkrátka funguje a kdo uspět chce, ten uspěje.

 

Není tedy otázkou, jestli máte vše potřebné, abyste se stali dobrými umělci. Jedinou otázkou je, zdali to chcete vy sami.


Předchozí díl hledejte zde.

Další díl hledejte zde.

Celý seriál pak zde.

 

Podobné články

Freelance filmař, trikař a grafik. Cinematic Director ve Warhorse Studios. Redaktor bývalého časopisu Pixel a tvůrce VFXcz.