Předsevzetí 2018: Klidně málo, ale pravidelně

4 years ago by in Inspirace Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Rok 2017 je za námi. Až jednou budeme vzpomínat, uplynulých dvanáct měsíců možná nebude mezi těmi nejpříjemnějšími, které se nám vybaví. Z nějakého důvodu se mi zdá, že nejenom lidé okolo mě, nýbrž i celý internet je toho názoru, že ročník 2017 nás zkrátka všechny nenáviděl a co mohl znepříjemnit, to nám znepříjemnil.

 Už staří římští stoikové nicméně věděli, že ať už nám život uštědřuje jakékoliv políčky, ve výsledku si stejně vždycky můžeme vybrat. To, jak na rány zareagujeme, je vždy jen a jen na nás. Můžeme si usmyslet, že se proti nám spikl vesmír a nic s tím nejde dělat. Anebo si můžeme říct: „To je hodně dobrá lekce!“ A já věřím, že ať už se vám v uplynulém roce přihodilo cokoliv, budete ke všemu přistupovat přesně tímto způsobem. S otevřenou myslí a ochotou se učit.


 Jaká byla ta nejcennější lekce, kterou jsem si z 2017 odnesl? Myšlenka, které se věnuje tento krátký článek? Ne, nejde o nic originálního, ani světoborného. Ostatně, jak často říká můj oblíbený tvůrce a myslitel Derek Sivers: „Kdyby odpovědí bylo víc informací, všichni bychom už dávno byli milionáři s perfektním six packem.“

 Mnohdy totiž jde spíše o to, jakým způsobem dojdete k uvědomění. K tomu momentu, kdy vám konečně „docvakne“ něco, co vám všichni říkali už strašně dlouho, vy jste to ale stejně z nějakého důvodu ignorovali. Takové momenty jsou ty nejdůležitější. Takové momenty mění životy, naplňují novou energií, a navádějí k novým výšinám. V takových momentech rostete…

Moje uvědomění v roce 2017? „Drobná, pravidelná snaha je efektivnější než krátkodobá období mohutného pracovního vypětí.“

 

Myslím, že to začalo tímhle článkem: Tips to Help You Draw More! Krom dalších užitečných rad pro začínající kreslíře je zde uvedeno i pravidlo: Kreslete každý den a nevymlouvejte se. Rozhodně to není jediné místo na internetu, kde si takovou radu můžete přečíst. Jenže něco v tom způsobu, jak je zde podána, na mě zapůsobilo.

Najednou jsem si uvědomil, že zas tak nejde o to, zda ten který den vytvoříme mistrovský kousek. Jde především o tu pravidelnost. O to neporušit sérii dnů, kdy jste se překonali a pracovali na tom, na čem vám záleží. S pravidelností roste sebevědomí. Se sebevědomím roste víra ve vaše schopnosti. A s tím rostou i schopnosti samotné.

Na začátku roku 2017 jsem se nacházel ve fázi, kdy – totálně kreativně vysátý ze své hlavní pracovní činnosti – jsem nebyl schopen téměř ničeho. Plácal jsem se od projektu k projektu, hromadil jsem stále nové nápady, stále nové tutoriály… a ve výsledku jsem nebyl schopen dokončit nic. Byl jsem zvyklý tvořit nárazově. S ohromným vypětím, rychle a intenzivně. Šup šup, hlavně ať už je nějaký hezký výsledek. Vždycky jsem toužebně čekal na víkend, několik hodin pracoval na jedné věci, a pak jsem ji zahodil, s vědomím, že za dva dny stejně nestihnu dodělat nic pořádného.

Od chvíle, kdy jsem si přečetl výše uvedený článek, udála se se mnou postupná změna. V hlavě jsem se rozloučil s krátkodobou intenzivní tvorbou. Místo toho jsem se pokusil přeprogramovat své mýšlení tak, abych o svých projektech smýšlel jako o dlouhodobé, průběžné činnosti. Najednou nešlo o to pracovat ve vybraný den jako o život. Šlo o to sednout si jednou denně na nějakou malou, dílčí činnost, která je součástí velkého projektu. Udělat klidně úplnou drobnost, naučit se jednu jednoduchou věc, vytvořit malinký 3D model, otexturovat jeden kousek budovy, vyklíčovat jednoho herce na greenu atd. Jediné kritérium: pravidelně.

Já vám to říkal, nejde o nic světoborného. Co však světoborné je jsou výsledky, které z této metody plynou. Během prvních devíti měsíců roku jsem nezvládl téměř nic. Během posledních třech jsem téměř dopsal svoji vznikající knihu, naučil jsem se pracovat v několika programech najednou a značně pokročil v osobním CG projektu.

Takže předsevzetí zní: Klidně málo, ale pravidelně. Nemusím snad říkat, že tenhle postup je ideální pro zaměstnance, kteří kvůli práci mají problém nalézt volný čas, ale chtějí se naučit něco nového. Nebo pro chronické prokrastinátory, kteří se jen horko těžko k něčemu dokopávají. Či pro ty, kteří se rádi podceňují a nevěří, že jsou schopni vytvořit něco pořádného.

Je to postup, který nespoléhá na nějakou externí motivaci. Na zázračnou shodu náhod, kdy jsou podmínky dokonalé pro nepřerušovanou tvorbu a vy se cítíte skvěle kreativně naladěni. Což, přiznejme si, se nikdy nestane. Ne. Tato metoda závisí jen na osobní disciplíně, která přitom vůbec není náročná. Jen. Prostě. Každý. Den. Něco. COKOLIV. Udělejte. A máte to.

Vzhůru do roku 2018! Myslím, že v něm všichni můžeme dokázat velké věci 🙂

Obyčejný kalendář na zaškrtávání dnů, kdy jste nepřerušili pravidelnou práci, by měla být veškerá motivace, kterou v roce 2018 budete potřebovat…

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.