Osobní projekty vás naučí nejvíc

5 years ago by in Inspirace Tagged: , , , , , , , , , ,

Pokud jste sledovali seriál Jak začít s VFX, možná už vás zaujala některá z kategorií VFX tvorby – a možná už také tvoříte vlastní cvičení podle některého z mnoha tutoriálů, které jsem doporučil. Na tomto místě vám však musím dát jeden tip.

UČTE SE POMOCÍ OSOBNÍCH PROJEKTŮ.


 

Youtube je doslova přecpané stovkami a tisíci videí, které vykrádají populární internetové tutoriály. Začátečník jde na výukový web, projede si jeden třicetiminutový návod, který zkopíruje krok po kroku – a v nejednom případě je pak schopen vydávat výsledek takové práce za svůj vlastní.

Proto na nás dnes odevšad vyskakují videa plná efektů a lens flarů od Andrew Kramera, proto vypadá většina digitálních postav jako přes kopírák (svalovci s obrovskými zbraněmi, prsatice v nesmyslných zbrojích…), proto všude vznikají ta samá loga, ty samé video znělky.

Musíte si uvědomit jednu věc. Pokud chcete po tvůrčí stránce růst a zdokonalovat se, nekopírujte cizí práci. Pokuste se co nejdřív oprostit od toho, co jste viděli v tutoriálech a všechny nabyté schopnosti a poznatky využít svým vlastním způsobem.

Pokud víte, že se budete v dalších několika týdnech například učit jak modelovat, texturovat a animovat jednoduché modely, místo abyste jen bezmyšlenkovitě kopírovali postup z návodu, vymyslet si vlastní mini-projekt, ve kterém uplatníte všechny nové techniky. Nemusí to být hned celovečerák, stačí krátký film, nebo klidně i pár jednoduchých záběrů, co dávají dohromady video.

Výhod tohoto postupu je nepočítaně, zde jsou však tři nejdůležitější:

A) Učení vám půjde o mnoho snadněji, neboť budete mít před sebou svůj vlastní cíl, kvůli kterému se jednotlivé techniky prostě musíte naučit.

B) Jelikož nejde jen o prosté kopírování tutoriálu, musíte ukázané techniky pochopit daleko zevrubněji, abyste je mohli aplikovat na svůj vlastní projekt a konkrétní problémy, které v něm vyvstanou. To vás donutí naučit se toho co nejvíc, co nejlépe.

C) Na konci celého procesu budete mít výsledek, na který budete moct být hrdí (pokud si dáte záležet) a který vám bude navždy připomínat, kolik jste se toho naučili a čeho jste díky tomu mohli dosáhnout.

Tvořte, tvořte to, co se vám líbí, tvořte to, co vychází z vás samotných – protože to je to, na čem záleží. Vám i ostatním.

To, jak svět vidíte vy.

Zde máte několik videí, která mají vždy jedno společné – vytvořil je jediný člověk, který si je stanovil jako svůj osobní projekt, na němž se hodlal naučit co nejvíce ze všech oblastí tvorby. Můj názor je takový, že jenom osobní projekty vás dokáží motivovat natolik, abyste skutečně stvořili něco neuvěřitelného.

VKLÁDEJTE TEDY DO KAŽDÉHO SVÉHO PODNIKU NĚCO ZE SEBE.

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.