Když přijdou zlé časy – a proč si jich vážit

4 years ago by in Inspirace Tagged: , , , ,

Bad times have a scientific value. These are occasions a good learner would not miss. – Ralph W. Emerson

Občas se to prostě tak sejde: váš život se vydá podivným směrem a věci, které jste dlouho a usilovně budovali, se začnou rozpadat. A většinou se to nezastaví u jedné dvou, většinou když už jde něco do pytle, tak kompletně. A vy najednou zjistíte, že život, jaký jste měli až do té doby, je v nenávratnu. Že jste ztratili všechno, na čem vám až doposud záleželo.

Takovým obdobím si alespoň několikrát za dobu, co na tomhle světě strávíme, projde snad každý. Období, ve kterém pokud se zrovna nacházíte, máte pocit, že všechno a všichni jsou proti vám, že se nic nedaří a nic nemá cenu. S tím, jak naše moderní životy zpohodlněly, jsme přitom stále méně schopní se s nimi vypořádat. Naučili jsme se jich bát a ještě zdaleka lépe jsme se jim naučili vyhýbat. A přitom všem jsme zapomněli, že zlé časy jsou tu z jediného důvodu; aby nám udělily lekce, jež bychom jinak nikdy nezískali.

Zlé časy jsou svým způsobem to nejlepší, co se nám v životě může přihodit.

Pro příklad nemusím chodit daleko – já sám jsem si takové situace prožil v poslední době hned několikrát. Jsem snílek a doplácím na to; pokaždé si něco vyfantazíruju, vytvořím si obrázek reality takové, jakou ji chci mít a pak se těžko vyrovnávám s tím, že všechno dopadá jinak. Cíle, kterých dosáhnu, nejsou takové, jaké jsem si je vysnil. Věci neprobíhají tak, jak bych si přál. Výsledky snažení nenaplňují tolik, jak bych čekal. Osobní problémy kazí kariéru a kariéra omezuje osobní život. Nemoce a zranění to vše podtrhují. Není to dlouho, co se mi všechno najednou sešlo v období, kdy jsem s klidným svědomím mohl říct, že všechno je nah*vno.

A přesto už teď vím, že jsem se na všechno soustředil z úplně špatného úhlu. Že to, co jsem zažíval, byla jedna z nejlepších věcí, která se mi mohla přihodit. Že kdybych tenkrát prostě zatnul zuby a nebyl přesvědčen, že teď jsem obětí, že teď prostě nic není tak, jak má být, že vše je a bude negativní… kdybych takto přestal smýšlet, celá situace by se obrátila v dobré mnohem dřív.

To nejlepší, co můžete udělat je brát tyhle věci jako cenné lekce.

Lekce, které si nemůžete dovolit ignorovat. Nikdo, kdo si žije ve své ohrádce spokojenosti, nemůže růst. Chcete-li překonat propast se záchrannou sítí hned pod sebou, nikdy se toho nenaučíte tolik, jako kdybyste se prostě vrhli do neznáma. Přesně to nám ale tyhle krizové životní situace dělají – dají pryč naše ohrádky, dají pryč záchranné sítě a donutí nás k něčemu, co bychom sami o sobě nikdy nedokázali udělat. Donutí nás zacházet dál než jsme bylí zvyklí, dokázat víc, udělat lépe, provést svědomitěji.

Vězte, že je dobře spadnout do bláta a vymáchat se v něm. Pokud to přestanete vnímat jako něco, čím se proti vám spikl celý vesmír, ale místo toho začnete o takových momentech smýšlet jako o úžasné příležitosti… jako o šťouchanci, kterým vám – ať už věříte/nevěříte  v jakoukoliv vyšší sílu – dává jasně najevo, že je čas jít dál – pak jste na nejlepší cestě k tomu prožít ten nejlepší možný život.

Koneckonců, žijeme ho jen jednou a každý, kdo se dobrovolně uzavře v ohrádce spokojenosti, jako by si sám uzavíral další postup vpřed. Ta ohrádka se jednou stejně rozsype a až se tak stane, vy nebudete vědět, co s tím.

Pokud se tedy nyní nacházíte v těžké pracovní / osobní / zdravotní situaci, přestaňte si proto stěžovat, že teď třeba něco není tak, jak byste rádi. Raději  dělejte všechno, co můžete, aby tomu tak nebylo. Důležité je jen to, jestli si vezmetu k srdci tu lekci, kteá vám chce být udělena. Jestli začnete přemýšlet nad tím, jak vše zlepšit. Jestli se pokusíte růst raději než stagnovat. Protože všechny takové situace mají potenciál zlomit vaz anebo z vás udělat lepšího člověka. Čím méně se jich budete bát, čím více se s nimi naučíte počítat a zvládat je, tím větší je šance, že to bude to druhé jmenované.

A pak si najednou uvědomíte, že už se nebojíte toho, co přijde dál. Že ať už to bude cokoliv, budete si s tím umět poradit.

 

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.