Kde uveřejnit svoji práci?

4 years ago by in Jak prorazit do VFX průmyslu Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Až doteď jsem na VFXcz psal především o tom, jak se donutit k práci, jak začít s VFX tvorbou a jak získat zaměstnání nebo zakázky. V kariéře každého 2D i 3D tvůrce nicméně přijde moment, kdy vytvoří dílo hodné portfolia. Kdy konečně má v rukou něco, co chce prezentovat světu. Jenže kde?

Na internetu existuje nepřeberné množství míst, kam lze zavěsit práci. Jenže která z nich stojí opravdu za to? Která oplývají komunitou, jež vám zajistí dostatek zpětné vazby? Či dostatek publicity a případně i nějaké ty zakázky? Právě o tom je dnešní článek.

Jedno varování předem – tyhle komunity vám mohou dát spoustu inspirace, pracovních příležitostí a odpovědí na palčivé otázky, často dokonce i nové přátele. JENŽE, zároveň vám mohou ukrást fůru času! Opatrně tedy s nimi… Osobně doporučuji vybrat jich jen pár a nesnažit se být všude.


Vaše webová stránka

Ještě než se dáte do registrace na jakémkoliv webu, určitě nezapomeňte na vytvoření vlastní stránky, kde budete uveřejňovat svou nejlepší práci. Stačí prostě jít k dobrému poskytovateli, koupit doménu (nejlépe vasejmeno.com) a hosting a stáhnout si některý z nepřeberných WordPress templatů. Jakmile od poskytovatele získáte všechny údaje, je celkem jednoduché nainstalovat si WP theme a nahrát do něj galerii obrázků. Více jsem se o tomto tématu rozpovídal zde.

 

Specializované weby

ArtStation

Bylo nebylo, existoval na internetu velmi populární web CGHub, který sdružoval 2D i 3D tvůrce z celého světa. Jenže ten v roce 2014 zanikl a celá jeho komunita náhle jasně pocítila, že musí vzniknout web, jenž ho nahradí. A tak se také stalo. ArtStation, který byl založen ještě ten samý rok, si popularitu nevydobyl jen díky své nálepce „nástupce CGHubu“, ale také díky moc pěknému designu, příjemnému uživatelskému rozhraní a rapidně rostoucí komunitě. V současnosti už někteří tvůrci zašli dokonce tak daleko, že nemají vlastní web, vkládají své práce POUZE na ArtStation. To sice začínajícím freelancerům nedoporučuji – ale leccos to může napovědět o popularitě, jíž se web těší. Navíc publikuje magazín, pořádá soutěže a vybírá z nejlepších prací. Jděte tam! 

ConceptArt.org

Tenhle web je už dlouhá léta blízkým přítelem každého tvůrce konceptů. Dočkáte se na něm kvalitního, někdy až zdrcujícího feedbacku. To, že se jeho návštěvníci nebojí upřímně kritizovat cizí práci, je obrovská výhoda, protože jen tak se člověk skutečně vypracuje. Stránka kromě rozsáhlého fóra hostuje i workshop LevelUp!, který vám pomůže ve zlepšení tvorby a uměleckých základů. Přestože můžete na ConceptArt.org postovat i své 3D, animační i motion design práce, jak už název napovídá, vždy šlo především o web zaměřený na concept art, malbu a kresbu.

DeviantArt

Jedna z největších internetových tvůrčích databází, která sdružuje umělce ze všech oblastí. Co se feedbacku týče, nezdá se mi být zas tak kvalitní jako ConceptArt.org. Možná to je i proto, že na rozdíl od něj je většina uživatelů spíše na začátečnické / poloprofesionální úrovni, takže průměrná kvalita prezentovaných děl bývá horší. Zato zde však najdete záplavu skupin ze všech možných oblastí 2D i 3D tvorby, skutečně nepřeberné množství artworků, fotografií, cosplaye, soch, Photoshop brushů atd. Něco si vymyslete – a najdete to tam.

Behance

Profesionální komunita 2D i 3D tvůrců, kde si každý může rychle vytvořit portfolio stránku. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak prezentovat práci online a sdružuje obrovské množství uživatelů. Ovšem pozor. Behance sice nabízí work-in-progress kolonku, kam můžete házet svá rozpracovaná díla, doporučuji však postovat pouze to nejlepší, co ve vás je. Jelikož Behance často projíždějí klienti a zaměstnavatelé, nechcete, aby se probírali každým vaším nedodělaným štěkem… Pokud si na Behance vytvoříte opravdu kvalitní portfolio, můžete se nejenom octnout ve Featured kolonce, ale získat i nejednu dobrou zakázku. Mnozí tvrdí, že dnes bez Behance ani ránu – a já to rozhodně nebudu rozporovat.

CGSociety

Léty prověřený web plný informací o 3D a 2D tvorbě, galerií, novinek, interview atd. Navíc je zde velmi kvalitní fórum, kde můžete postovat svoji práci a dostat na ni výborné komentáře. Můžete se zde krom toho zapojit do soutěží, řešit problémy se softwarem i hardwarem a přidat se do komunitních diskuzí. Zub času se navíc do CGSociety (narozdíl od ConceptArt.org a DeviantArt) nijak nezakousl, takže uživatelské rozhraní je příjemné a moderní.

3DTotal

Nejlepší dny má už sice 3DTotal za sebou, pořád se ale jedná o respektovanou stránku, kde se dozvíte nejen nejposlednější novinky z oboru, ale zároveň se můžete probírat rozsáhlým fórem, galeriemi a záplavami tutoriálů. Můžete také submitnout svoji práci, aby se objevila ve Featured galerii. Z ní pak může vaše dílo putovat do jednoho z magazínů, které 3DTotal prodává.

Polycount

Skvělá komunita pro 3D tvůrce, která se zaměřuje hlavně na game modeling. Jak již název napovídá, jde v prvé řadě o počítání polygonů, tedy low-poly modely s texturami uzpůsobenými pro herní enginy. Stejně jako v případě ConceptArt.org, netočí se web samozřejmě  JEN okolo jednoho tématu, jsou zde i místa pro kritiku high-poly, animací či 2D tvorby. Hledejte zde však především experty přes herní oblast.

SketchFab

Rostoucí komunita 3D tvůrců, která má oproti konkurenci jednu velkou výhodu – svůj 3D viewer. Tvorbu totiž můžete přímo z vašeho oblíbeného 3d programu submitovat do SketchFab 3d prohlížeče. Technologie má pořád hodně much a nedokonalostí, ale rozhodně se jedná o skvělý způsob, jak prezentovat 3D výtvory.

Některé další weby, kam můžete zkusit zavěsit svou práci: DrawCrowd, Tumblr, Pinterest, ZBrushCentral

Znáte další?

 

 

Magazíny

Výborným způsobem, jak zviditelnit svoji práci, je také dostat se na stránky specializovaných magazínů. To samozřejmě bývá mnohem těžší než uveřejnit dílo na webu. Musíte projít vybíracím řízením, kde bývají tvrdá kritéria a nároky na kvalitu. Jakmile se vám to ale u některého z uvedených magazínů podaří, můžete se právem poplácat po zádech…

3DWorld

3D World, časopis o 3D umění všeho druhu, je tu s námi už pěknou řádku let. Ačkoliv dnes mnozí pochybují, zda jsou v době internetu magazíny vůbec potřeba, časopis se pořád těší popularitě. A to zvlášť od chvíle, kdy jde koupit v PDF formě a na tablety. Časopis mimo jiné každý měsíc publikuje i několik tutoriálů a zajímavých interview. Autoři do každého čísla také vybírají 3D tvorbu, kterou objeví na internetu, zavěšenou na webech, které jsem uvedl o něco výše. Objevit se na stránkách 3D Worldu není vůbec špatná věc pro zviditelnění vaší práce, takže jestli vám někdy v mailu přistane nabídka, určitě neodmítejte.

 

3DArtist

Přiznám se, že dodnes jsem neobjevil nějaký zásadní rozdíl mezi 3D World a 3D Artist. Oba jsou sdruženy pod skupinu magazínů Creative Bloq, oba vypadají víceméně podobně, každý měsíc představují podobný obsah, dají se v podstatě snadno zaměnit. Asi nejzásadnější odlišností je tedy fakt, že do 3D Artist můžete svoje práce přímo submitovat k posouzení

 

ImagineFX

Creative Bloq se nezaměřuje jen na 3D tvorbu, publikuje i časopis o 2D tvorbě, plný inspirativních maleb a kreseb. Uveřejňuje i články, tutoriály a rozhovory z dané oblasti. A také je v něm obrovské množství reklam. Ale to se dá pochopit – nějak ty časopisy vydělávat musí. Do ImagineFX můžete submitovat svá díla přes tento odkaz

Ballistics Publishing

Luxusní publikace od Ballistics stojí zato. Ballistics vydává pravidelně několik titulů, do nichž dostat se rozhodně není jednoduché. Většinou se jedná o výběr toho nejlepšího, co se v digitálním umění urodilo. Mezi různými typy knih figuruje hlavně EXPOSÉ, magazín s vybranou digitální tvorbou za daný rok, a Exotique, zaměřující se na digitální charaktery. Sledujte Ballistics web pro příležitost zaslat své kousky na posouzení a případné uveřejnění…

 

 

Facebookové skupiny

Na Facebooku existuje v podobě uživatelských skupin nepřeberné množství míst, kam můžete postovat a získat tak spoustu zhlédnutí a komentářů. Zde je několik z nich, které byste si neměli nechat ujít. Znáte další?

Ten Thousand Hours

Daily Spitpaint

Daily Sculpt

CG Art

3D Modeling and Animation

 


Rád bych tuto příležitost využil i k představení nové VFXcz komunitní skupiny na Facebooku, do které se nyní můžete volně hlásit. Nemůže sice ani náhodou konkurovat všem výše uvedeným stránkám a magazínům, ale třeba z ní společně uděláme místo, kde nebude váznout konverzace! Do této skupiny můžete (krom jiného) přispívat svými pracemi a očekávat komentáře od ostatních tvůrců… 

Nově vzniká na FB i VFXcz komunita, kde můžete postovat své práce: http://www.facebook.com/groups/vfxczkomunita/

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.