Jak se efektivněji učit v softwaru #2

5 years ago by in Jak začít s VFX Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Toto je druhý díl článku, jehož první část naleznete zde.


Vypněte nebezpečné weby

Pojmem „nebezpečné“ myslím samozřejmě „sociální“. Ano, je to bída. Té drobné dávce dopaminu, kterou do nás tělo vyplaví pokaždé, když uvidíme malé červené číslíčko na liště Facebooku, se těžko odolává.

Dnes už je téměř normou pracovat s jednou obrazovkou určenou pro software a druhou pro webový prohlížeč se sociálními sítěmi. Vyvarujte se toho.

Vaše schopnost soustředit se tím nesmírně trpí. Veškerá hluboká koncentrace, která je k naučení se softwaru a dosažení skvělých výsledků naprosto nezbytná, je ta tam v tom samém momentě, kdy na Facebooku naskočí nový obrázek koťátka.

Daleko snazší než odolávat je v tomhle případě omezovat. Dokud máte možnost jednoduše otevřít prohlížeč a kliknout na odkaz vaší oblíbené sociální sítě, pravděpodobně tak učiníte. Pokud si tu možnost vezmete… nu, pak nemáte na výběr a raději tedy pracujete. A nejlepší způsob, jak si tu možnost odebrat, je social site blocker. Např. Freedom, FocalFilter, NewsFeed Eradicator nebo záplava dalších. Vyzkoušejte je a pracujte bez vyrušování – skutečně se to vyplatí. A taky si přečtěte Deep Work, otevře vám oči.

 

Vyhraďte si čas na učení – a braňte si ho

Jakmile se zbavíte zbytečných rozptýlení, vytvoříte si ideální podmínky pro nerušenou práci. A ty si braňte. Vůbec nejlepší je, když si během týdne určíte přesné časové úseky, během nichž se budete učit a pracovat na svých projektech. Pokud je to pro vás možné, dejte všem na vědomí, že vás během té doby nemají rušit. Vypněte si signál na mobilních zařízeních. A po určenou dobu se pak věnujte jen a pouze vaší práci.

Jeden ze známých citátů Billa Gatese je: “Většina lidí přeceňuje, čeho je schopna dosáhnout za jeden rok – a podceňuje, čeho může dosáhnout za deset let.“ Já bych si ho dovolil lehce pozměnit: Většina lidí přeceňuje, co lze zvládnout za víkend – a podceňuje, co vše se dá vytvořit během krátkých, ale pravidelných časových úseků během týdne. Najděte si je, braňte si je a nevynechávejte. Časem vytvoříte velké věci.

 

Vytvořte si nástěnku

I když to možná trošku připomíná opovrhovanou socialistickou nástěnkovou praxi, mít místo určené na pověšení papírů je nesmírně důležité. Pokud takovou nástěnku umístíte někam, kde na ni od monitoru bude dobře vidět (ideálně přímo nad něj, abyste ji měli neustále na očích) a pokud ji polepíte čímkoliv, co vás inspiruje a motivuje, máte rázem neuvěřitelně účinnou zbraň, která vám pomůže dokončit nejeden projekt.

Sám jsem si zvykl s každým novým projektem vyvěsit na nástěnku zcela konkrétní obrázky. Zaprvé, mám zde výsledky jiných tvůrců, jimž závidím jejich schopnosti a chci umět to, co oni. Závist je mocný nástroj, zvlášť v umělecké tvorbě. Zadruhé, mám na ní termín dokončení svého projektu a konkrétní kroky, skrz které musím projít, abych ho dodělal. Tyto kroky pak odškrtávám. Všude okolo pak mám rozeseté obrázky osobností, které mě inspirují, s citacemi jejich slov, která pro mě mají nějaký hluboký smysl. Není lepší motivace, než když se na vás při práci dívají vaši hrdinové…

Dokončený obrázek pak můžete vytisknout a zavěsit na místo určené vašim vlastním pracím. Mít na očích to, čeho jste již dosáhli, vám bude pomáhat v další práci.

 

Ptejte se

Jedna z obrovských výhod práce ve studiu je fakt, že okolo vás pravděpodobně bude spousta lidí, kteří vám budou schopní poradit, kdykoliv se na něčem zaseknete. Využijte toho a ptejte se. Ušetříte si tak množství cenného času, který byste jinak strávili bádáním.

Předpokládám však, že většina návštěvníků tohoto webu nemá výhodu takového prostředí plného expertů. Pro vás tu jsou internetová fóra. Téměř pro každý software existuje web, kde se shromažďují tvůrci z celého světa a kam lze do fóra umístit otázku, na kterou se vám většinou dostane rychlá odpověď. Často stačí rychlé google hledání, abyste našli spoustu takových stránek.  Některé z nich naleznete v sekci Zdroje a minimálně Reddit málokdy selže. Nebojte se, zaregistrujte se a piště otázky – někdo vám dozajista odpoví!

 

Běžte ven

Pokud při monotónní práci, projíždění tutoriálu či zkoumání nové techniky narazíte na zdánlivě nepřekonatelnou překážku (ať už jde o neschopnost se donutit dál pracovat či neporozumění nějakému postupu), někdy se vyplatí neřešit ji u počítače. Zaprděné prostory vaší pracovny mají své limity, a nejsou vždy nejvhodnějším místem pro průlomy. Zdaleka nejlepším postupem je jít ven. Provětrat si hlavu, přijít na jiné myšlenky, jít třeba za známými nebo sportovat. Uvidíte, že až se vrátíte, to, co se zdálo nepřekonatelné, bude najednou snadné.

(Anebo aspoň snadnější…)

 

Před prací zhlédnout

Co se sledování a procházení tutoriálů týče, mohu vřele doporučit jeden postup, který mi už mnohokrát zachránil spoustu času. Začínáte-li s novou technikou či softwarem, o němž pořádně nic nevíte, často se stane, že postup pochopíte až v samém závěru tutoriálu. Pokud takový náročný tutoriál následujete krok po kroku, může dojít k tomu, že vinou nepochopení techniky si svoji práci špatně rozvrhnete či hned na začátku uděláte chybu a uvědomíte si ji až při posledním kroku návodu.

Děláte-li tedy nějakou techniku poprvé a nemáte povědomí o tom, co všechno obnáší, vřele doporučuji tutoriál nejdříve CELÝ zhlédnout, a teprve pak se pustit do aplikace popisovaných kroků. Dá vám to přehled o kompletním postupu a nebudete tím pádem tápat ve tmě, nejistí, co přijde dál.

 

Rychlost 1.5x!

A ještě jeden tip na závěr – nechcete-li marnit čas, pouštějte si tutoriály rychlostí 1.25x až 1.5x větší než normálně. Řečníkovi bývá při takovém tempu pořád celkem dobře rozumět – a vy strávíte sledováním videa o něco méně času.

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.