Jak pracovat digitálně a nepřijít o zdraví #5 – Stravové doplňky

2 years ago by in Ostatní Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Toto téma jsem si původně chystal už na dobu, kdy jsem před několika měsíci začal psát sérii článků Jak pracovat digitálně a nepřijít o zdraví.  Tenkrát jsem nicméně se stravovými doplňky teprve začínal experimentovat a nechtěl jsem hned rádoby zasvěceně mluvit o něčem, čemu jsem pořádně nerozuměl. Od té doby jsem nicméně na poli svého zdraví zaznamenal posun k lepšímu, který mě utvrdil v tom, že asi dělám něco dobře.

Můj životní styl se od doby tohoto článku moc nezměnil – pořád makám na velmi náročném projektu, který mě zaměstnává dnem i nocí a dost často je to všechno dost o nervy. Jsem však přesvědčen, že v poslední době jsem se v tom vše takříkajíc “naučil chodit”. Jednak pořád dbám na pravidla dobrého spánku, snažím se nejíst srajdy, relaxovat a kdykoliv to jde, tak i sportovat. Pak je tu ale i režim  stravových doplňků, které jsem zařadil do svého denního cyklu – a nyní už je jasné, že ten mi nesmírně pomohl s mým problémem slabé imunity.

Upozornění: tenhle článek z vás nemá udělat závisláky na pilulkách, nýbrž o stravě přemýšlející jedince, kteří si sami zjistí, co je pro ně dobré…

Composition with dietary supplement tablets


Slabá imunita – nejhorší nepřítel digitálního tvůrce

Dříve mi stačilo vyjít ven v horším počasí a okamžitě jsem chytil rýmu. Někdy i pětkrát do roka jsem byl na antibiotikách a kdykoliv jsem se začal trochu nervovat, udělal se mi na ústech opar. To všechno nyní téměř vymizelo. Jsem silnější, odolnější a mnohem lépe zvládám stres. K doktorovi jsem už nemusel jít ani nepamatuju. Zatímco dříve jsem si neustále připadal nějakým způsobem nemocný, nyní je tomu několik měsíců od chvíle, co jsem si poprvé v životě uvědomil, že mě vlastně po fyzické stránce nic netrápí.

A právě fráze “připadám si pořád nějak nemocný” je něco, co je často společné všem z nás, kteří trávíme většinu našeho života zavření v kancelářích či temných pracovnách a ateliérech. Konstantně zíráme do monitorů, pořádně nevycházíme ven, máme minimum pohybu a našim tělům se nedostává látek, které nutně potřebují. Soudě dle mého případu, naštěstí je zde cesta, jak svoji situaci vylepšit, i když nemůžete změnit své pracovní prostředí.

Ještě jednou říkám – stravové doplňky jsou jen část toho, co mi pomohlo dostat se až sem. A pořád samozřejmě platí i to, že nejsem žádný výživový expert a že nic z toho, co zde píšu, nesmíte brát jako dogmatická pravidla. Jedná se pouze o soubor toho, co fungovalo pro mě osobně. A pro vás by tento článek měl být především impulsem k tomu, abyste se začali v této oblasti sami vzdělávat a zjišťovat, co vyžaduje vaše tělo.

 

dietary-supplement-drugsSkutečné jídlo vs. Stravové doplňky

První otázka, která mě napadla v době, kdy jsem si začal o stravových doplňcích zjišťovat první informace, byla nasnadě: proč je potřeba do sebe cpát tobolky s doplňky, proč prostě nejíst dostatek jídla, které potřebné látky obsahuje? Tzv. food synergy je ostatně dobře prozkoumaný jev, který napovídá, že požívání normálního jídla, které vzešlo z přírody a které požíváme celistvé (např. brokolice) má ve výsledku mnohem blahodárnější efekt než požívání izolovaných látek, ze kterých se toto jídlo skládá (v tomhle případě vitamín K, C, B6, E, selenium, potassium, magnesium a mnohé další). Prostě proto, že naše těla jsou pro tenhle způsob přirozené stravy lépe uzpůsobena.

Pak jsem se ovšem z různých směrů dozvěděl o spoustě důvodů, proč dnes už celistvé jídlo nemůže zaručit přísun všeho, co tělo potřebuje pro zdravé fungování. Jedním z nejzásadnějších je fakt, že půda, na které probíhá zemědělství, je vyčerpaná a neobsahuje už tolik živin, jako dříve – a tím pádem jsou chudší i plodiny. Dalším je všeobecné znečištění, které rovněž způsobuje, že z masa, rostlin a plodů dostáváme méně potřebných látek. Více důvodů si můžete přečíst zde a zde. Výsledkem nicméně je, že zdravé látky z běžně vypěstovaných plodin postupně mizí a my je tak musíme získávat jinde.


Seznam doplňků, které mi pomohly znovuvybudovat imunitu a odolnost

Je docela dobře možné, že ne všechny doplňky, které zde uvedu, jsou pro mě nezbytně nutné. Už dávno jsem přijal fakt, že některé z těchhle deseti příkladů na mě možná mají jen jeden efekt – hodně drahou moč. Jak jsem již ale řekl, od doby, co tuhle desítku beru, jsou efekty na moje zdraví zcela jasně viditelné. Při sestavování tohoto seznamu jsem samozřejmě hleděl na to, abych se vyvaroval předávkování, abych nekupoval nekvalitní produkty a abych dávkoval ve vhodnou denní dobu (proto mimochodem nefungují multivitamíny – každý doplněk se nejlépe vstřebává za jiných okolností a zázračné všeobsahující pilulky tenhle fakt neberou v potaz).

Berte vše jako inspiraci pro sestavení vlastního seznamu, ne jako popud k tomu běžet okamžitě do krámu a začít polykat o sto šest všechno, co vám přijde pod ruku.

 

Vitamin D – nedostatek sluníčka

Je víc než pravděpodobné, že pokud se pravidelně nepohybujete větší část dne venku, chybí vám vitamín D. Jednoduše proto, že naše tělo je zvyklé budovat ho ve chvíli, kdy je naše kůže vystavená sluníčku. Jedná se o vitamín, který zcela zásadně ovlivňuje fungování hormonů ve vašem těle, zajišťuje správný vývoj mužských i ženských těl, podporuje růst kostí. Dle doporučení od doktorů a všemožných článků na internetu jsem vyzkoumal, že vitamín D je nejlepší brán denně, hned ráno a že běžné dávkování je zhruba 1 mg na 10 kg váhy.

 

Rybí / Krill olej – protože ho do nás lily naše babičky

Existuje dobrý důvod, proč ve starých filmech nutily maminky svým dětem lžíce plné žlutavého rybího oleje. Obsahuje totiž obrovský podíl OMEGA3 kyselin, kterých se tělu při konzumování běžné evropské stravy (pečivo, máslo, ovoce, jogurty) tristně nedostává. Díky nim vám rybí olej umožní zbavit se zánětů, zrychlit růst svalů, vylepšit mozkovou aktivitu (něco, co v práci potřebujete neustále) a ve výsledku rovněž posílit imunitu. Bohužel, rybí olej se v obchodem snadno kazí a nepříjemným důsledkem je, že prošlý produkt způsobuje víc problémů než užitku. Právě proto jsem si začal kupovat sice dražší, zato však kvalitnější a na kažení méně náchylný olej z krillu (malé potvůrky, kterými se živí velryby). Ten navíc nemá onu dobře známou (a všemi nenáviděnou) rybí pachuť. Doporučené dávkování je 500-1000mg denně, rovněž hned po ránu.

 

Vitamin A – imunita a zrak

Přiznejme se, málokdo z nás jde a objedná si k obědu vnitřnosti. Většinou při nakupování sáhneme po kuřecích prsou, krkovičce, steaku, maximálně rybě, ze které ale také sníme jen chutné maso. To je ovšem chyba, protože vnitřnosti obsahují vitamín A – a ten je dalším klíčovým hráčem při posílení imunity, při posílení zraku (bez zraku se špatně vejrá do monitoru) a rovněž podporuje růstový hormon, navíc je dobrým antioxidantem. Zkrátka vitamín A je potřeba, především po jídle, kdy se nejlépe vstřebává. Denní dávka je zhruba 1 mg, zde je však dobré poradit se s lékařem, protože hodně závisí na věku, pohlaví a dalších okolnostech. Anebo se ty játra prostě naučte pravidelně jíst a máte vystaráno.

 

Vitamin K2 – proti krvácení a rakovině

Velmi podobný případ jako vitamín A. Pokud jíte  játra a další vnitřnosti, nemusíte se bát jeho nedostatku. V opačném případě ho pravděpodobně máte málo. Poznáte to především podle nepříjemných problémů s krvácením – ať už z nepatrných ran, nosu, dásní či při návštěvě toalety. Kromě toho vitamín K2 pomáhá předcházet vzniku rakoviny a samozřejmě i zlepšuje imunitu. Jelikož vitamín K se váže na tuky, je dobrým nápadem jíst ho během jídla, spolu s čímkoliv tučným. Denní dávka by se měla pohybovat okolo 100 mikrogramů.

 

Magnesium – na nervy

Existuje-li látka, která mi pomohla odstranit neustálý pocit únavy, ulevila od nervů a navíc pomohla při celkovém posílení, tak je to magnesium neboli horčík. Lidé v dávných dobách dostávali množství hořčíku přímo z přírodních vodních pramenů, které vyvěraly ve skalách. Bohužel, kohoutková a balená voda neobsahuje magnesium téměř žádné a ačkoliv je tu u nás k zakoupení voda Magnesia, cokoliv dlouhodobě balené a skladované vždy přináší spíš problémy než užitek. Naučil jsem se tedy pít filtrovanou vodu a doplňovat ji magnesiovým doplňkem. Existuje navíc množství výzkumů, které dokazují, že braní magnesia před spaním zlepšuje spánek a právě proto je to také nejlepší doba pro jeho konzumaci. Denní dávka by se měla pohybovat okolo 300mg.

 

Vitamín B12 – pro ochlasty

Další vitamín, který má nespočet pozitivní dopadů na lidské tělo a psychiku je B12, látka, která mi pomohla lépe se vyrovnávat se stresem. Ovlivňuje mozkové funkce, pomáhá v lepším soustředění, vylepšuje regeneraci organismu, krvetvorbu a samozřejmě i působí pozitivně na imunitu. Nedostatek B12 vzniká kvůli různým nemocem, v běžném životě je ovšem způsoben i nadměrným užitím alkoholu. Nezáleží příliš na tom, kdy během dne B12 berete, co se dávkování týče byste se nicméně měli poradit s lékařem. Běžné je zhruba 2,5 mikrogramů denně po dobu jednoho měsíce, pak na měsíc vysadit.

 

Vitamin C – proti rýmičce

Vitamin C je asi nejznámější ze všech vitamínů. Cpou nám ho v podstatě všechny televizní reklamy a i přesto, že je médii tak zneužívaný k prodávání všech možných produktů, pořád je to jeden z nejprospěšnějších vitamínů. Funguje jako skvělý antioxidant, pomáhá rychlému zesílení imunitního systému a kdykoliv cítíte, že na vás “něco leze”, není vůbec špatný nápad se jím trochu nacpat.  Vitaminem C se dá jen těžko předávkovat, což na druhou stranu znamená, že ho jen těžko můžete mít dostatek. 90 mg denně, po probuzení a před spaním, jsou akorát, máte-li však chronické problémy se záněty, berte klidně o dost víc.

 

Selenium a Potassium – především pro sportovce a kuřáky

Od chvíle, kdy jsem se dal na intezivnější sportovní režim, jsem do svého repertoáru doplňků zařadil rovněž selenium a potassium.

Potassium je minerál, který podporuje správnou funkci svalů a zajišťuje, že je v těle vždy správný obsah vody. Uniká z těla pocením. Pokud během dne nesportujete (což je špatně, protože každý by se měl denně aspoň trochu zadýchat a zapotit) nemusíte se o jeho nedostatek zas tak obávat, v opačném případě je ale dobré brát zhruba 5000 mg. Jíte-li zdravě, většinu toho nicméně získáte ze stravy (zvláště avokádo, sladké brambory, oříšky a brokolice jsou ho plné). Potassium je nedostatkové zboží u těch z vás, kteří pravidelně kouříte, nejíte pravidelně či požíváte antikoncepci.

Selenium je těžký kov, který je velmi velmi dobrý pro zotavování se po fyzickém výkonu a předcházení zranění, zvláště v případě, kdy celý den sedíte a pak zničehonic začnete sportovat. Užívat 200 mikrogramů po výkonu je ideální.

 

Železo

Stejně jako v případě selenia a potassia, praktikujete-li sport téměř každý den, je dobrým nápadem pohlédnout se po doplňcích železa. Stejným způsobem vám ale má železo co nabídnout, pokud se neustále cítíte unavení, bez energie a neschopní soustředit. Povědomé? Pokud tomu tak je, můžete mít docela dobře nízký obsah hemoglobinu, způsobený nedostatečným příjmem železa. Železo je nejlepší brát na lačno, hned po ránu a zhruba 15 mg denně.

 


Hlavně s rozumem!

Na závěr tohoto celkem obsáhlého článku bych rád ještě jednou zopakoval: MYSLETE! Tohle není jeden z těch návodů typu “10 aplikací, které musíte okamžitě začít používat” či “10 kroků k okamžitému úspěchu”. Budete-li se řídit denními dávkami, které jsem uvedl u všech doplňků, nemáte se čeho bát. I tak je ale potřeba, abyste si sami zjistili, jestli nemáte s některou z látek problém, či není-li kupříkladu v konfliktu s léky, které už berete. Nekonzumujte to jen proto, že někdo napsal, že je to dobré.

Vyvarovat se těmto problémům by nicméně neměl být problém, zvlášť když budete číst etikety a případně se radit s lékařem. Z vlastní zkušenosti sice vím, že každý lékař vám řekne něco jiného, ale od toho jste tu vy, abyste lidí z oboru obešli co nejvíce a zjistili, v čem se všichni shodují. Právě z takového postupu vzešel tento můj seznam. A právě díky němu se dnes cítím lépe než kdykoliv dřív – něco, co se vám ve VFX průmyslu, který je plný přesčasů a nervů, dozajista vyplatí.

Americká stránka s údaji o správném dávkování.

Všechny díly tématu:

  1. Pracovní stanice a spánek

  2. Strava

  3. Relax

  4. Sport

  5. Stravové doplňky

Podobné články

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.