Jak pracovat digitálně a nepřijít o zdraví #4: Sport

6 years ago by in Inspirace Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dnes bych vám rád svěřil jeden takový můj poznatek o tématu zvaném “sport”. Každý se dnes samozřejmě shodne na tom, že dostatek pohybu je jedním z klíčů ke zdravému životnímu stylu. Jak to ale vypadá v praxi? U mnoha lidí je to tak, že si po Novém roce dají předsevzetí, vyrazí několikrát  potrénovat svaly a po několika týdnech (dnech) to vzdají. Jak tomu předejít?


 

Strašně se mi příčí, když někdo mluví o zdravém pohybu a fyzické aktivitě a hned v další větě vás pošle do fitka. Nevím co vy, ale fitness centra jsou pro mě ekvivalentem takových těch běhacích pásů, co mají ve svých klecích křečci. A lidí, kteří tam chodí, na těch strojích vypadají dost podobně.

Exhausted runner Neberte mě špatně, všechny tyhle bodybuilding centra a úžasné přístroje jsou dozajista efektivní cestou, jak dosáhnout optimálně propracovaného těla. Ale já když mluvím o sportu a zdravé fyzické aktivitě, mluvím o něčem trošku víc. Nemyslím tím trápení sebe sama na nenáviděném běžeckém pásu. Nemluvím o zvedání stále těch samých činek a přidávání záváží jen proto, aby vás ostatní obdivovali.

Mluvím o vypadnutí ze zaprděných interiérů v kterých se neustále pohybujete. Mluvím o dělání něčeho nového, o pohybu, který vás bude bavit, u kterého vám ani nepřijde, že z vás leje a píchá vás v boku. O aktivitě, která vás do sebe vtáhne natolik, že to následné vyčerpání bude jen takovým vedlejším produktem… a zdaleka ne tak nepříjemným, jak byste čekali. Ze všeho nejvíc pak mluvím o tom, abyste neposlouchali, co vám vnucují ostatní a raději si našli to svoje.

Najděte si nějakou aktivitu, která vám sedne. Kdykoliv se do něčeho nutíte a děláte to jen z povinnosti, nedá se to podle mého názoru nazvat sportem. Sport je pro mě něčím, co mě naplňuje a nemohl bych se bez toho obejít.

Outdoor-FitnessSám jsem dlouho hledal, co je pro mě ten pravý způsob, kde bych se nejlépe vyřádil. Když mi bylo okolo osmnácti, bylo to pro mě bojové umění – úžasní lidé, skvělá disciplína a filosofie, techniky vyžadující píli, sílu a obratnost a k tomu volné souboje na konci každé lekce. To bylo něco, co mě naplňovalo a já se nemohl dočkat každého tréninku. Pak bohužel přišlo zranění kolene a já teprve po mnoha letech našel něco jiného, co mě nadchlo stejným způsobem, až do totálního sebezničení. Tentokrát je to společenský tanec swing, který v sobě skvěle kříží stylovost, rychlý pohyb, příjemnou společnost a k tomu úžasnou hudbu.

Co tím chci říct je: když někdo řekne sport, hlavně si prosím nezačněte automaticky představovat zvedání činek a šlapání na rotopedu. Sport může být cokoliv a může se pro vás stát něčím mnohem víc než jen nenáviděnou aktivitou po práci, kterou při sebemenší příležitosti přeskočíte.

Sport pro vás může být životním stylem. Může to být běh na dlouhé tratě, jízda na kole, plavání, tanec, bojové umění, nakonec třeba i to posilování či cokoliv jiného. Hledejte, experimentujte, zkoušejte. Hlavně se do toho ale nenuťte. Nezapomeňte, že hlavní je ta vášeň, to, že se bez toho pohybu nedokážete obejít. Teprve pak se k vašemu sportu budete vracet zas a znova.


Všechny díly tématu:

  1. Pracovní stanice a spánek

  2. Strava

  3. Relax

  4. Sport

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.