Trikové filmy roku 2016 – VFXcz E-book

5 years ago by in Produkty Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

S radostí vám přináším nový VFXcz ebook, který pojednává o tom, jak vznikaly efekty, které v roce 2016 zásadně posunuly možnosti filmové tvorby.

Ještě předtím, než jsem vůbec dostal nápad na vytvoření vlastního webu, psal jsem už od roku 2012 do tištěného časopisu jménem Pixel články o tricích v hollywoodských filmech. Tedy něco podobného, co vídáte na webu VFXcz, pouze ve větším měřítku. Tento magazín se dlouhá léta objevoval ve výlohách trafikových stánků. Bohužel na jaře 2016 zanikl a spolu s ním přestaly vycházet i mé dlouhé VFX příspěvky. Dlouho jsem přemýšlel, jak čtenářům ztrátu nahradit. Publikace, která se vám dostává do rukou, je mé řešení.

Obsahuje 12 dlouhých článků, notně rozšířených oproti příspěvkům, které jste již mohli číst na webu. Filmy, o nichž mluvím, jsou: Arrival, The BFG, Captain America: Civil War, Deadpool, Deepwater Horizon, Doctor Strange, Fantastic Beasts, The Jungle Book, Kubo and the Two Strings,Passengers, Star Wars: Rogue One a Warcraft (viz Obsah o něco níž).

Ebook je k zakoupení zde:


 

Předmluva

Jak už jsem se mnohokrát poučil, internet není vhodné místo pro publikování dlouhých článků. Každý, kdo má praxi s psaním pro web, radí maximálně 900-1000 slov na příspěvek. A mé zkušenosti tuto radu jen potvrdily. Kdykoliv jsem začal na VFXcz uveřejňovat příspěvky v délce těch z Pixelu, čtenost rapidně klesala. Po nějaké době jsem tedy na takové pokusy rezignoval. Nezbavil jsem se však pocitu, že filmům, na nichž si trikaři z celého světa dali obrovské množství práce, nevěnuji dostatečný prostor. A proto jsem začal znovu přemýšlet, zda bych se ke své tradici neměl přeci jenom nějakým způsobem navrátit.

V průběhu roku jsme se na webu VFXcz věnoval většině důležitých trikových snímků, vždy však v poměrně krátké formě. Dlouhé verze článků jsem si nechával až na speciální událost: vydání souborného magazínu za rok 2016. Po e-booku Jak začít s vizuálními efekty (link dole) je to již má druhá publikace, kterou v souvislosti s VFXcz vypouštím. A jelikož mě stála poměrně velkou porci času a energie, rozhodl jsem se poprvé zaexperimentovat a nalepit na ni cenovku. Jedná se o sumu, kterou by čtenáři zhruba zaplatili za mé články ve dvanácti vydáních časopisu Pixel a tím pádem je myslím vcelku fér… 

Věřím, že tato publikace potěší každého, koho zajímá, jak vznikají výjimečné filmové efekty. I tenhle rok jich totiž bylo až až a spousta z nich zásadním způsobem posunula možnosti filmové tvorby (viz str. 6). Filmy, které jsem do knihy zařadil, jsem vybíral nejen podle toho, zda byly zařazeny do užšího výběru soutěže o VFX Oscara. Chtěl jsem ocenit i ty, které Akadamie nenominovala, které by však rozhodně neměly zůstat zapomenuty. A tak se vedle desítky, kterou můžete spatřit na obrázku o něco výše, dočtete třeba i o orcích z Warcraftu a efektech od firmy Blur pro film Deadpool.

Přeji vám příjemné počtení!

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.