Čtěte knihy!

6 years ago by in Inspirace Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Není to tak dávno, co jsem se bavil s jedním dlouholetým CG a VFX tvůrcem, který mi během rozhovoru do značné míry otevřel oči.

“Dneska se to všude hemží talentovanými tvůrci,” řekl mi. “V podstatě neustále, i tady u nás, se objevujou mladý lidi, který zvládají odvést skvělou VFX práci. Pořád víc ale vidim, že mačkání tlačítek tak nějak nestačí.  Že lidí, co umějí něco dobře vymodelovat, naanimovat nebo zcompositovat je všude dost – že dneska už to spíš chce, aby za tím počítačem seděla nějaká osobnost. Někdo s duší, představou a přehledem.”

Na tohle téma jsme se bavili ještě dál a mně bylo pořád jasnější, že vše zapadá do myšlenky, se kterou si pohrávám už dlouho. Respektive pokaždé, když mi někdo napíše – “Vyplatí se jít studovat vysokou školu, abych dostal zaměstnání ve VFX?” Má odpověď by často zněla asi takto: “Nejspíš ne, ale to neznamená, že byste měli být tupí!”


 

Jinými slovy: ať už mám o českém školství (s výjimkou toho technického) jakékoliv mínění, vysoká škola vám často dá alespoň takovou tu základní nadstavbu . Rozšíří vám obzory a nalije do vás vědomí o různých kulturních a společenských oblastech, jež by měl znát každý člověk, který se motá okolo umění. Ano, i když plánujete být třeba compositoři, pořád děláte pro film a filmy jsou umění. Tedy… alespoň některé z nich.

Abyste se ale stali osobnostmi s přehledem, pro to nemusíte nutně chodit na vysokou školu. Vlastně nemusíte spoléhat na nikoho dalšího. Jestli je totiž dnešní doba v něčem krásná, tak v tom, že pokud opravdu chcete, máte široké možnosti zajistit si všechno sami. I vlastní vzdělání.

Jak? Čtěte knihy!

Přiznám se rovnou, že když mi nějaký tvůrce sdělí, “že přece nečte, protože je to zbytečný”, mám chuť s ním pořádně zatřást, aby se probudil.

Představte si nyní umělce, kterým má dlouhá léta zkušeností v určitém oboru. Tenhle člověk se jednoho dne rozhodne začít o tomto oboru psát. A do svého spisu nalije všechno to, co se během svého života naučil, popíše, kde udělal chyby a jakým způsobem zjistil, jak je příště znovu nedělat, ukáže, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat, upozorní na spojitosti a přihodí tipy. Otiskne na ty stránky všechno moudro, které se dá pomocí písmenek přenést na papír. Moudro, které CHCETE znát, protože vám pomůže neudělat ty samé chyby jako onen tvůrce. Když je vše hotovo, vznikne z toho spisu KNIHA. A pak existují místa – KNIHOVNY a KNIHKUPECTVÍ – kde je takových knih obrovské množství.

Nekonečné zástupy polic, v nichž na vás čeká sebraná moudrost nespočtu tvůrců, myslitelů a nadšenců…

booksCelé sbírky životních zkušeností nesrovnatelně zkušenějších lidí než jste vy sami, které  jen čekající na to, až si je osvojíte. A to se vám nabízí, většinou jen za směšný peníz, v porovnání s tím, co díky tomu můžete získat. Všechno co stačí je… začít číst.

Samozřejmě zde nemluví o knihách typu Fifty Shades of Grey. A ne, třeba ani o Harry Potterovi… i když i u tohohle typu zábavné literatury je čast od času dobré relaxovat. Knihy, o kterých mluvím, ale hledejte jinde. V poličkách s nápisy Vzdělání. Historie. Filosofie. Umění. Podnikání atd. A samozřejmě i v oné zvláštní Self-Improvement oblasti, která si získala tak nepochopitelnou špatnou pověst, ačkoliv zde na vás často čekají tituly, které mají potenciál obrátit váš život vzhůru nohama.

Čtěte knihy. Když totiž poprvé přelouskáte nějakou přelomovou publikaci, která od základu překope váš náhled na tvorbu, uvažování a samotný život, už nebude cesty zpátky. Najednou zjistíte, že se vaše záliby začínají měnit, posouvat k tomu, o co vám v životě skutečně jde. Vše se pro vás začne tříbit a prioritizovat. Uvědomíte si, co je dobré pro váš další postup a co vás spíše zdrží. Poznáte úplně nové věci a začnete se třeba věnovat i něčemu, o čem by se vám dříve ani nesnilo. A to vše bude teprve první krok na cestě za vaším vlastním sebevzděláváním. První krok k oné “osobnosti s rozhledem”. Garantuji vám, že ostatní budou samy brzo následovat…

Tohle vše by ideálně měly dělat školy. To ale bohužel neplatí vždy. Spíše méně než více.

Tento krátký článek jsem chtěl sepsat v prvé řadě proto, abych ty z vás, kdo jste chroničtí nečtenáři, upozornil na to, že knihy JSOU “cool”. Že knihy jsou ve skutečnosti užitečnější, než si dokážete představit. Samozřejmě, že ne všechny a že si musíte dobře vybírat. Získání rozhledu také nezávisí jen na knihách ale i na tom, jak vedete bohatý život, jak často zkoušíte nové věci, jak často si vyrazíte za kulturou, do zahraničí, jak dobře pracujete ve své smysluplné práci atd. atd.

Čtení knih má nicméně jednu výhodu: můžete s ním začít hned teď, jakmile dočtete tyhle věty. Zkuste to.


Nevíte kde začít? Pak vám nyní dám vlastní skromný seznam mých oblíbených knih z různých oblastí, u kterých vám zaručuji, že nebudete litovat.

Vizuální efekty a film

Tvorba

 • Steven Pressfield: The War of Art – Jestli si chcete přečíst knížku, která vám otevře oči k tomu, co stojí v cestě vašemu pracovnímu nasazení, tohle je volba číslo jedna.
 • Brian McDonald: Invisible Ink – Co to znamená vyprávět dobrý příběh a jakými pravidly se řídí? To se dozvíte v téhle knížce.
 • Judith Weston: Directing Actors – Další z “eye-opening” titulů, který musíte přečíst zvláště máte-li blízko filmu a práci s herci (ale i lidmi celkově)

Práce

 • Cal Newport: Deep Work (Hluboká práce)  – Kniha, která vám osvětlí, v jak roztěkané době žijeme a jak dosáhnout toho, abyste pracovali soustředěně a “hluboce”… povinnost!
 • Charles Duhig: The Power of Habit (Síla zvyku) – O tom, jak se formují zvyky a jak si spolehlivě můžete vypěstovat ty, po nichž toužíte
 • Robert Vlach: Na volné noze – česká publikace, která vás perfektním způsobem uvede do světa freelancingu. Skvělé pro každého, kdo se chce živit prací na volné noze
 • Timothy Ferriss: The 4-Hour Work Week -Nemám moc důvěru k bestsellerům, ale tohle je jedna z těch knížek, která vám může celkově změnit náhled na to, za čím můžete v životě cílit, co se vaší kariéry týče…
 • Seth Godin: Permission Marketing – Seth Godin je génius, co se týče podnikání v naší moderní době. Tahle knížka vám přesně ukáže, jak nejlépe prodat to, co chcete nabízet.
 • Vicki Robin: Your Money or Your Life – Jestli nevíte jak nakládat s vydělanými penězi a zjišťujete, že se vám všechno vždycky podezřele rychle rozutíká, tohle je knížka pro vás.

Život

 • Jordan Peterson: 12 Rules for Life  – Doktor Jordan B. Peterson je jedním z nejinspirativnějších lidí dnešní doby a jeho kniha skvěle kritizuje vývoj dnešní společnosti a zároveň dává východisko v podobě 12 pravidel, jimiž by se každý měl řídit, aby jeho život neskončil v pěkném průšvihu.
 • Jocko Willink: Extreme Ownership – Bývalý člen amerického Navy SEALs a účastník bitvy o Ramadi sepsal své zkušenosti společně se svým kolegou Leifem Babinem. A má velmi zajímavý názor na to, jak přijímat zodpovědnost. Jedna z nejzásadnějších knížek, které jsem v posledních letech četl.
 • William McRaven: Make Your Bed – O tom, jak důležité jsou i ty nejdrobnější věci pro to, aby váš život za něco stál

(Ano, většina toho je v angličtině. Prostě proto, že si pořád myslím, že kdo chce pracovat v trikovém průmyslu, musí umět skvěle anglicky. Tak skvěle, aby dokázal číst knihy v angličtině. Vezměte to jakou součást svého sebevzdělávání…)

 

 

 

 

 

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.