Blbá předsevzetí… a šťastný Nový rok!

4 years ago by in Inspirace

Ještě než vám popřeji krásný Nový rok, neodpustím si nějaký ten moudrý žblept 🙂 Je docela dobře možné, že už jste podobnou radu slyšeli (já sám jsem se inspiroval v Podcastu bývalého Disney animátora ChriseOatleye), nikdy však neuškodí si ji zopakovat. A platí to obzvláště pro tvůrce a umělce.

Nový rok je totiž časem, kdy si dáváme předsevzetí. V momentě, kdy si usmyslíme, kterak se hned od ledna polepšíme, to většinou myslíme naprosto upřímně. První týden dva nám to možná vydrží. Pravdou však je, že většina takových předsevzetí má jepičí život.

Ona jsou totiž předsevzetí a předsevzetí – některá jsou blbá, některá dobrá. Některá jsou odsouzena k zániku, jiná mají naději vytrvat třeba pár měsíců, a některá… některá nám dokáží změnit život. No a já bych vám chtěl ukázat, jak se taková dobrá předsevzetí poznají.

A) Blbá předsevzetí:

“Zhubnu.” “Budu víc posilovat.” “Zlepším se v angličtině.” “Naučím se 3DS Max.” Tak takhle ne. Taková předsevzetí jsou k ničemu, a to z jednoho prostého důvodu. Jsou příliš vágní. Člověk je plní, ale pořádně nevidí konec své cesty. Kdy poznám, že už jsem dostatečně zhubnul? Kdy poznám, že jsem dostatečně posílil, naučil se dostatečně dobře anglicky, ovládl dostatečně dobře 3DS Max? Nikdo neví. Vyhněte se takovým planým prohlášením, protože jsou naprosto zbytečná.

B) Šibeniční předsevzetí:

Když “Naučím se 3DS Max” je blbé předsevzetí, jaké je tedy o třídu méně blbé? “Každý den se budu učit 3DS Max.” Člověk ví přesně, co musí dodržet. Musí se každý den učit 3DS Max. Každý den… učit 3DS Max. Každý den… I když jsem nemocný? Jo! I když se mi nechce? Jo! I když má zánět očí? JO! Už asi vidíte, proč je takové předsevzetí skoro stejně blbé jako ten předchozí druh. Takové šibeniční ultimátum se vám nikdy nepodaří dodržet – stačí jednou vynechat, a už jako byste selhali. Začnete se cítit provinile, pak (ať už z jakéhokoliv důvodu) vynecháte zase, a co nevidět se na to vyprdnete. Takže takhle taky ne.

C) Smysluplná předsevzetí:

Nebudu to déle prodlužovat, stejně už se chcete novoročně opít (já taky :-)). Klíčem k dobrému předsevzetí je totiž… chvíle napětí… mít konkrétní cíl. Projekt. Malbu, kresbu, film, povídku, tvorbu blogu, postavení sněhuláka – cokoliv. Cokoliv, co je hmatatelné, co můžete vidět jako jasný výsledek své práce. Ano, víte přesně, co chcete dělat, ne, nemusíte se vraždit, když na tom den dva dělat nebudete. Hlavní je, když bude práce pokračovat. “Během prvního měsíce projedu tutoriály X Y Z pro 3DS Max.” “Během druhého měsíce vytvořím první 3D prostředí.” “Během třetího měsíce…” Nebojte se to brát pomalu, krůček po krůčku, dávat si malé a splnitelné cíle, které ale přesto povedou k většímu výsledku.

Takové předsevzetí se vyplatí. Takové jetotiž radost plnit.

A teď už vám všem přeji šťastný Nový rok a chtěl bych poděkovat za spoustu nových fanoušků, kteří začali sledovat tento můj rodící se blog. Jsem za to nesmírně vděčný 🙂 No a teď… teď je čas na předsevzetí.

Martin Klekner

P.S. Pro ty, co se nudí, tumáte, nějaké ty reely roku 2013 🙂 Byl to zkrátka rok plný úžasných trikových zážitků.

 

Podobné články

Freelance filmař, trikař a grafik. Cinematic Director ve Warhorse Studios. Redaktor bývalého časopisu Pixel a tvůrce VFXcz.