10 Youtube kanálů, které byste měli sledovat

3 years ago by in Inspirace, VFX články Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Stejně jako svět podcastů, i Youtube je doslova přecpané místy, kde VFX tvůrce může sehnat úžasné informace, návody a rady. Vy, kdož tenhle web čtete už nějakou dobu, pravděpodobně znáte můj názor, že v postatě každý se může na internetu naučit vše, co potřebuje, aby se v trikovém / grafickém / herním světě uživil. Tentokrát se ale nebudeme bavit ani tak o ryze tutoriálových stránkách jako třeba Digital Tutors, The Gnomon Workshop, 3DMotive, 3DTotal atd. O těch jsem toho napsal hodně už třeba v tématu Jak začít s VFX.

Tenhle článek se bude zaměřovat na Youtube kanály, jenž vám pomohou rozšířit si obzory o všem, co se každému mladému VFX tvůrci určitě hodí. Od samotné VFX tvorby, přes natáčení, filmovou teorii a praxi, making of a breakdowny filmů až po užitečná interview. Upřímně věřím, že každý z uvedených zdrojů má potenciál posunout vpřed vaši kariéru v trikovém průmyslu. Vím ,že minimálně u mě tomu tak bylo.


 

Film Riot

Přidružené kanály: Film Riot Extras, Triune Films

Ano, Ryan Connolly, který tomuhle kanálu velí, mluví neuvěřitelně rychle. Tak rychle, že mu až skoro není rozumět… což by mohl být zápor pro ty z vás, kteří moc neovládáte angličtinu. Tak jako tak, stisknout zde subscribe skutečně stojí zato. Lidé z  Film Riot totiž pravidelně produkují vlastní videa a ty pak rozebírají  po stránce efetů, filmařiny i obecné tvůrčí teorie. Na jejich adrese naleznete třeba DIY  Filmmaking TIps, což znamená Do It Yourself – zde naleznete inspiraci například na to, jak si vyrobit vlastní náramenní kamerový rig či jak správně svítit scénu. V kategorii Mondays zase Ryan Connolly sdílí zajímavé tipy a myšlenky týkající se všeho okolo natáčení videí, filmů a triků. Mnozí jistě ocení kapitoly týkající se Color Gradingu, či zajímavé návody na vytváření efektů jako třeba QuickSilver Super Speed Effect. Je toho skutečně hodně 🙂

 

Corridor Digital

Přidružené kanály: Sam and Niko

Vzhledem k tomu, kolikrát jsem tyhle kluky sdílel na VFXcz facebookové skupině, už asi tušíte, že jsou mí oblíbenci. No řekněte sami, kdo by se nechtěl živit natáčením zábavných trikových videí? Tvůrci Sam a Niko mi pravidelně vyrážejí dech svou nápaditostí a technickou precizností svých výtvorů, navíc je vidět, že je ta práce zkrátka skutečně baví. V principu se jedná o dost podobný kanál jako je Film Riot, zatímco Ryan Connoly se ale zaměřuje více na “běžnější” filmařinu, Corridor Digital jsou větší hračičky a na jejich přidruženém kanálu Samandniko  tedy najdete obrovskou záplavu návodů a making of, kde popisují jak točit s létajícími drony, jak proměňovat běžné kamerové záběry v “cool” vypadající videa, jak vytvářet magii za použití neobvyklých postupů a mnoho dalších VFX vylomenin. Doporučuji!

 

Rocket Jump

Přidružené kanály: Rocket Jump Filmschool , Video Game High School, BrandonJLa

A do třetice všeho dobrého tu máme Rocket Jump a přidružené kanály Rocket Jump 2 a Rocket Jump Filmschool . Pravděpodobně víte o co jde, protože Freddie Wong je na poli video triků asi stejná legenda jako třeba Andrew Kramer. Zvláště na začátku svého působení na poli VFX videí proslul počiny jako Jedi A-holes či Time Crisis (se zesnulým Andy Whitfieldem v hlavní roli). Tím, že se Freddie v poslední době věnuje hodně natáčení seriálu Video Game High School (který osobně moc nemusím), mu už nicméně nezbývá tolik času na vlastní videa a jejich kvalita šla lehce dolů. Pořád to ale stojí zato.

 

Indy Mogul

Bohužel jde o kanál, který již ukončil tvorbu. Přesto tady najdete velkou porci videí, jejichž kouzlo leží trochu jinde než tom bylo u předchozích kanálů. Indy Mogul totiž pomáhá tvůrcům překonat technické nedokonalosti jejich levného vybavení a udělat z amatérsky natočeného díla něco, co vypadá profi. Můžete zde zhlédnout videa o tom, jak správně natáčet s GoPro, jak vytvořit přesvědčivé filmové masky a kostýmy, jak zacházet s drahou technikou či nahrávat zvuk. Asi nejlépe to shrne tohle video:

 

The CGBrosphoto

Zajíma-li vás “computer-generated” tvorba ze všech oblastí, pak se rozhodně subscribněte k CGBros. Cílem tohoto kanálu je totiž sbírat 3D tutoriály, CG filmečky, behind the scenes, motion grafiku, showreely a vůbec vše, co se jen trochu otře o digitální technologie a sdružovat to na jediném kanálu. Vlastní obsah sice CGBros netvoří, nechcete-li ale, aby vám ušlo cokoliv z tohohle světa, pak jste na správném místě.

 

 

ILM Visual Effects

Kanál, který dává nahlédnout do úžasného světa TOP vizuálních efektů. Zde netřeba dlouhých komentářů – jde o místo, kde na sebe Industrial Light & Magic pravidelně upozorňují ve videích Behind the Magic. Jedním z mých oblíbených kousků je třeba Building Jaegers for “Pacific Rim”  či The Visual Effect of “The Avengers”.  Krásné je ale i video k oslavě 40. výročí založení firmy.

 

 

Filmmaker IQ

Nyní už se dostáváme do trošku jiné oblasti tvorby, dále od VFX a blíže klasické filmografii. Tenhle kanál je skutečně úžasným místem pro každého, kdo se chce o filmování učit na obecnější rovině. Zde tedy nehledejte návody na tvoření triků  v After Effects či jak si sestavit vlastní steadycam. Tady jde o nesmírně zajímavá témata pojednávající třeba o vzniku filmového střihu, o svícení pro film noir,  zásadách správné kompozice pro widescreen či vývojové fáze snímací frekvence. Chápu, že jako digitálním umělcům vám možná nepřijde, že tyhle informace kdovíjak potřebujete. Ale věřte mi – chcete-li být dobrými tvůrci, potřebujete obecný rozhled o poli, v němž se pohybujete. FilmmakerIQ  vám ho pomůže získat.

 

 

Film School Through Commentaries

“Kéž bych mohl mít v dětství přístup ke všem těm DVD a Blu-Ray bonusovým videům, které dneska vznikají. To je lepší než většina filmových škol.” Tuto hlášku režiséra Stevena Soderbergha (Traffic, Dannyho parťáci, Vedlejší účinky) uvádí web Film School Commentaries jako důvod svého vzniku – a já plně souhlasím. Chcete-li slyšet sebrané moudrosti top světových režisérů a filmařů, dozvědět se jak Ridley Scott pracuje s herci, jak Christopher McQuarrie ukočíruje Toma Cruise v Mission Impossible či vzpomínky Francise Forda Coppoly,  pak jste tu správně.

 

Every Frame a Painting

Uvědomili jste si někdy, jak úžasně propracované bývají filmové záběry dobrých režisérů? Jakou hloubku mají jejich kompozice, jak promyšlené jsou kamerové pohyby a jak obsáhlý je jejich vizuální jazyk? Chcete proniknout hlouběji do tajů toho, co dělá dobrý záběr? Kanál Every Frame a Painting rozebírá přesně tohle téma. Rozhodně vám doporučuji minimálně tohle video o filmovém umění Davida Finchera.

 

Philip Bloom

Kamera je nejdůležitějším nástrojem každého filmaře. A Philip Bloom je tvůrce, který nich ví první poslední. Pravděpodobně na světě nenajdete nikoho, kdo umí pořídit tak úžasné obrázky, kdo je nezávislým tvůrcem, dělá dobré recenze a navíc je ochotný sdílet zákulisí své práce s veřejností.  Máte-li zájem orientovat se v nejnovějších technologiích, filmových kamerách, zrcadlovkách a  objektivech, pak jste našli svůj kanál. V rubrice 4K navíc naleznete úžasná videa z celého světa ve strhujícím rozlišení.

 

Další zajímavé channely:

CZ TUTORIALS – super místo, kde můžete sledovat tutoriály pro Sony Vegas, Adobe After Effects a 3DS Max v češtině

ZBrush CZ – český kanál s tutoriály pro ZBrush

VideoCopilot – kdo by neznal Andrew Kramera? U toho už jste snad všichni dávno subscriblí 🙂

AndrewMFilms – obdoba Corridor Digital a Film Riot

BrandonJLa – kolega Freddie Wonga

The VFX Bro & Final Cut King – sdružené kanály nabízející spoustu indie filmařských tipů a návodů

Making of – sebraná making of videa pro hollywoodské filmy na jednom místě (bohužel zhruba před rokem aktivita tohohle kanálu opadla).

 

Podobné články

Freelance filmař a CG grafik. Bývalý Cinematic Director ve Warhorse Studios. Milovník Pána prstenů a Jurského parku. Tvůrce VFXcz.